2/2023

Vědci odhalili bakterie schopné degradovat věčné chemikálie. Jde o slibný objev

| autor: František Vörös, konzultant0

pexels-chokniti-khongchum-3938022
zdroj: pexels

Perfluorované a polyfluorované alkylové látky (PFAS), zahrnující více než 4 700 chemických látek, představují skupinu široce používaných uměle vyrobených chemických látek, které se v průběhu času hromadí v životním prostředí a i v lidském těle. Jsou označovány jako věčné chemikálie, neboť jsou extrémně persistentní. Lidem mohou způsobovat zdravotní problémy, např. poškození jater, onemocnění štítné žlázy, obezitu, neplodnost.

K této závažné problematice bylo na tomto webu publikováno několik statí. V článku Vědci se pokoušejí porozumět chemikáliím PFAS, zkouší nový přístup se uvádí, že k identifikaci druhů těchto látek bylo doporučeno použití iontového cyklotronového rezonančního hmotnostního spektrometru. Příspěvek Seriál o plastech XXI.: Fluoropolymery se zaměřuje na polymery a možnosti jejich aplikací a recyklací po skončení aplikační životnosti. Spotřeba v EU jen v elektroprůmyslu roste o více než 10 % ročně, výroba elektrobaterií vyžaduje též aplikace PFAS.

Ministerstvo průmyslu a obchodu přišlo v únoru letošního roku s informací, že ECHA zveřejnila návrh na omezení PFAS, přičemž do 25. 9. 2023 lze vyjádřit názor k návrhu na omezené používání PFAS. Všechny PFAS, které spadají do působnosti návrhu mají vysoce persistentní vlastnosti a mohou mít negativní vliv na lidské zdraví a na životní prostředí. Návrh na omezení, resp. zákaz by měl vstoupit v platnost v roce 2026 s přechodným obdobím na 18 měsíců, s výjimkou až 12 let pro komponenty pro zdravotnické vybavení.

V USA bylo dosaženo dohody v několikaletém soudním sporu mezi výrobci PFAS látek společnostmi Chemours, DuPont a Corteva a provozovatelem veřejného vodního systému US Water Systems o komplexním řešení všech požadavků na pitnou vodu, souvisejících s PFAS ve veřejných vodovodních systémech. Výrobci PFAS přispějí do vypořádacího fondu 1,185 miliard USD.

Tento obsah je uzamčen

Pro zobrazení se přihlaste do účtu s aktivním předplatným.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP