2/2023

V lázeňském městě se postupně nahrazuje parovodní síť úspornějším horkovodem

| zdroj: ČEZ0

konverze-tp-2.jpg
zdroj: Pixabay

Snížení ztrát tepelné energie během její distribuce ke konečnému spotřebiteli je již několik let hlavním tématem aktivit společnosti ČEZ Teplárenská, a. s., ze Skupiny ČEZ v lázeňském městě Teplice.

V praxi to znamená konverzi (přeměnu) stávajících parovodních na nové horkovodní rozvody, a to jak v bezkanálovém, tak i kanálovém provedení. Ve městě tak postupně dochází k obnově stávající rozvodné sítě, případně jsou horkovody vybudovány v nové trase. Rozsáhlá rekonstrukce v režii ČEZ Teplárenské započala již v roce 2019 a bude pokračovat i v letošním a příštím roce.

„Hlavním důvodem přechodu z páry na horkou vodu je snížení ztrát tepelné energie, což vede k nižší spotřebě paliva při výrobě, tím i ke snížení emisí a zlepšení životního prostředí. Investiční akce, která probíhala v letech 2019 a 2020 přišla na bezmála 94 milionů korun, přičemž byla finančně podpořena z Operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost Úspory energie v SZT. Její realizací jsme tak navázali na předchozí konverzi parovodních rozvodů na horkovodní, které zásobují teplem lázeňské domy a městské části Šanov a Prosetice,“ říká Jan Nechvátal, generální ředitel ČEZ Teplárenské.

V letech 2019 a 2020 tak byli na nový horkovod přepojeni odběratelé dle příslušných výměníkových stanic soustředěných v lokalitách kolem ulic Alejní (Teplice), Raisova a Kpt. Jaroše (Šanov). „Dále byla zrušena parní přípojka v Řetenicích, včetně příslušné technologie ve výměníkové stanici v areálu ZŠ Buzulucká.

Vše bylo nahrazeno novým teplovodním předizolovaným rozvodem v bezkanálovém provedení a novou technologií, včetně oběhového čerpadla ve výměníkové stanici v Jaselské ulici. Během posledních dvou let tak bylo ve třech městských částech Teplic celkem zrekonstruováno 2 170 metrů tepelných rozvodů pro 128 odběrných míst,“ doplnil Radim Sobotík, obchodní ředitel ČEZ Teplárenské.

Dalších cca 2 100 metrů s 45 odběrnými místy pak k nim přibude během let 2021 a 2022. Konverze proběhne v lokalitě ulice Svojsíkova, rekonstrukce dožitých tepelných rozvodů pak v ulicích Přítkovská a V Závětří. V prvním případě bude postavena i nová výměníková stanice, která umožní přechod páry na horkou vodu.

V dalších stanicích proběhne výměna technologie. Jedná se o investiční akce za cca 80 milionů korun. I v tomto případě má ČEZ Teplárenská přislíbenu finanční podporu z Operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost Úspory energie v SZT.

Teplo v rámci ČR – ČEZ Teplárenská, a.s.

  • Teplo od ČEZ Teplárenské pochází především z CZT (zejména z elektráren a tepláren Skupiny ČEZ). Společnost však dodává teplo také z decentrálních zdrojů (plynové kotelny, kogenerační jednotky).
  • Společnost ČEZ Teplárenská, a. s., zásobuje přibližně 7 500 odběrných míst a kromě více než 132 000 domácností jsou odběrateli tepla i nemocnice, úřady, školy a průmyslové podniky. Celková roční dodávka tepla činí okolo 7 000 TJ. Zásobuje teplem zákazníky ve 33 městech v Ústeckém, Karlovarském, Středočeském, Pardubickém, Královéhradeckém, Moravskoslezském a Jihomoravském kraji, kde také exportuje teplo přes hranice, z Elektrárny Hodonín do slovenského města Holíče.
  • Na severu Čech, konkrétně v Ústeckém kraji, teplem města Ústí nad Labem, Trmice, Chomutov, Jirkov, Klášterec nad Ohří, Kadaň, Teplice, Bílina, Ledvice, Dubí, Krupka, Duchcov, Hrob a Osek. Hlavními výrobci tepla pro ČEZ Teplárenskou jsou zde elektrárny společnosti ČEZ – Tušimice (Kadaň), Prunéřov (Chomutov, Jirkov, Klášterec nad Ohří) a Ledvice (Teplice, Bílina, Ledvice), plynové kotelny (Dubí, Krupka, Duchcov, Hrob a Osek) a Teplárna Trmice (Trmice, Ústí nad Labem). Kromě velkých odběratelů v podobě různých firem a společností se celkem jedná o téměř o 87 000 domácností (cca 4 690 TJ ročně).
  • Více na www.cezteplarenska.cz

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP