Během roku 2019 došlo k celosvětovému přírůstku instalovaného výkonu uhelných elektráren o 34,1 GWe. Jedná se o největší přírůstek od roku 2015, jak uvádí zpráva Boom and Bust 2020: Tracking the Global Coal Plant Pipeline. Zpráva je společným úsilím Sierra Club, Global Energy Monitor, Greenpeace a Centre for Energy and Clean Air.
Zatímco autoři studie lamentují nad nárůstem instalovaného výkonu v Asii, dodávají, že pokles ve Spojených státech amerických a dalších rozvinutých zemích se v posledním desetiletí zrychlil.
„Celosvětově bylo v roce 2019 uvedeno do provozu 68,3 GWe v uhelných elektrárnách a 34,2 GWe bylo trvale odstaveno. To vedlo k čistému přírůstku celosvětového instalovaného výkonu o 34,1 GWe. Téměř dvě třetiny z 68,3 GWe nově instalovaného výkonu byly uvedeny do provozu v Číně. Mimo Čínu se globální instalovaný výkon již druhý rok v řadě zmenšil,“ uvádí zpráva.
Americké energetické společnosti v roce 2019 trvale odstavily uhelné elektrárny o celkovém instalovaném výkonu 16,5 GWe. To je historicky druhé nejvyšší číslo. Překvapivým faktem zůstává, že průměrný roční úbytek instalovaného výkonu uhelných elektráren je větší za období vlády uhlí nakloněnému prezidenta Trumpa než za ekologicky smýšlejícího prezidenta Obamy. Během vlády prezidenta Obamy byl průměrný roční úbytek 6,2 GWe oproti 13,7 GWe během vlády prezidenta Trumpa.
Asijský uhelný boom
Uhlí v Asii prosperuje. Téměř dvě třetiny z 68,3 GWe nového instalovaného výkonu byly uvedeny do provozu v Číně. Japonsko má na svých ostrovech ve výstavbě téměř 12 GWe v instalovaném uhelném výkonu.
Japonské veřejné finance podle zprávy financují 24,7 GWe instalovaného výkonu za hranicemi Japonska. Většina mezinárodních finančních skupin veřejně oznámila odstoupení od investic do uhelného sektoru, i přesto mnoho bank po celém světě stále tento sektor i nadále financuje.
Foto: pixabay
Komentáře