2/2023

Tachovsko má unikátní technologii na úpravu pitné vody

| zdroj: SUEZ0

filtrace.jpg
zdroj: suez.cz

Přes dvacet tisíc obyvatel Tachovska je zásobeno pitnou vodou z úpravny Svobodka, jejímž zdrojem je nádrž Lučina. Od konce října se zde začala využívat v ČR unikátní technologie „ultrafiltrace“. Nově instalované zařízení z vody odstraní všechny nerozpuštěné látky (včetně bakterií, virů či mikroplastů) a zajistí tak spolehlivou výrobu pitné vody i v případě, když se zhorší kvalita vody v nádrži.

Úpravna vody Svobodka byla postavena v 60. letech minulého století, začátkem 21. století byla rozšířena a modernizována. Upravuje se zde voda z nádrže Lučina (ležící na řece Mži) na pitnou vodu, která se poté rozvádí tachovským skupinovým vodovodem do čtrnácti napojených obcí. Vlastníkem úpravny je Vodohospodářské sdružení obcí západních Čech, její provozování zajišťuje firma Vodárny a kanalizace Karlovy Vary (Vodakva), která byla také investorem, projektantem a hlavním dodavatelem nové ultrafiltrační jednotky.

Moderní technologie na úpravu pitné vody

Sezónní výkyvy kvality vody v nádržích, spojené především s rozvojem sinic a řas, v posledních letech ztěžují úpravu pitné vody z těchto zdrojů. Tyto problémy pomáhají řešit moderní, ve světě běžně využívané membránové technologie. Jejich principem je filtrace tekutiny přes polopropustné membrány vyrobené z různých materiálů. Jedním z typů těchto technologií je tzv. ultrafiltrace. A právě tuto technologii začala Vodakva využívat, jako vůbec první v České republice, pro další stupeň úpravy pitné vody.

První ultrafiltrační jednotku firma realizovala na karlovarské úpravně v roce 2016. Po výborných zkušenostech se pak rozhodla pokračovat ve využívání této technologie. Ultrafiltrace na úpravně Svobodka byla dokončena v říjnu letošního roku a doplnila tak stávající technologii. Již od počátku přitom výrazně pomohla řešit problémy se sinicemi v nádrži Lučina.

Ultrafiltrační membrány zachytí nerozpuštěné látky

Ultrafiltrace využívá membránová vlákna, která mají otvory (póry) veliké pouze stotisíciny milimetru a dokáží zachytit všechny nerozpuštěné látky, včetně bakterií, virů i v poslední době diskutovaných mikroplastů. Zajistí tak stabilní kvalitu pitné vody i při kolísání kvality vody v nádrži. Navíc umožní snížit množství dezinfekce dávkované do pitné vody na minimum.

Na druhé straně však přes vlákna ultrafiltrace projdou vápník, hořčík a další pro lidský organismus důležité prvky. Membránová vlákna ultrafiltrace jsou tenké plastové trubičky o průměru 4 mm. V každém vláknu je sedm kapilár, kterými voda prochází dovnitř a přes stěny s póry pak prochází ven. Nečistoty, které přes póry neprojdou, se zachytí uvnitř vlákna. Proto je nutné pravidelně je čistit (pomocí zpětného proplachu a chemického čištění) a dezinfikovat.

Vlákna jsou uložena v plastových válcích, tzv. filtračních modulech. Do jednoho modulu se vejde 2600 těchto vláken, což představuje filtrační plochu zhruba 80 m2. Řez ultrafiltračním modulem a vláknem.

Ultrafiltrační jednotka na úpravně Svobodka

Ultrafiltrační jednotka na úpravně má 48 modulů, rozdělených do čtyř bloků. V každém bloku se tak může střídat filtrace se zpětným proplachem či chemickým čištěním. Součástí jednotky jsou také nádrž na prací vodu, zařízení pro dávkování chemikálií a neutralizační nádrž, řada propojovacích potrubí, uzavíracích armatur a senzorů. Její provoz ovládá automatický řídicí systém.

Instalace ultrafiltrace na úpravně vody Svobodka se začala připravovat již v roce 2017. Projekt byl navržen tak, aby bylo možné nové zařízení umístit do prostor úpravny bez výraznějších stavebních zásahů. K tomu pracovníci Vodakvy využili projekční 3D software. Před samotnou instalací ultrafiltrační jednotky bylo třeba přestavět část původní technologie. Kromě samotné dodávky ultrafiltračních modulů a některých stavebních úprav byl celý projekt realizován vlastními pracovníky Vodakvy. Celkové náklady projektu byly 25 milionů Kč.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP