2/2023

Světový den ekoznačení

| autor: CENIA - česká informační agentura pro životní prostředí0

Světový den ekoznačení

Ekoznačkou mohou být označeny pouze produkty, které splňují stanovená kritéria v celém životním cyklu. To znamená, že jejich vliv na životní prostředí je hodnocen jak při výrobě, tak při samotném použití i při následné likvidaci po skončení životnosti výrobku.

Takové výrobky nebo služby lze poznat podle jednoduchého a snadno zapamatovatelného symbolu, tzv. ekoznačky. Firmy mohou ekoznačku dobře využít při propagaci oceněných produktů a spotřebitelé zase jako vodítko při nákupu ekologicky šetrnějšího zboží a služeb.

Různých ekoznaček je na celém světě několik set. S řadou z nich se můžeme setkat i v České republice, např. s německým Modrým andělem (Der Blaue Engel) nebo se skandinávskou Severskou Labutí (Nordic Swan).

Přímo v ČR pak CENIA uděluje ekoznačku Ekologicky šetrný výrobek nebo Ekologicky šetrná služba a Ekoznačku EU. Jejich důvěryhodnost garantuje přímo Ministerstvo životního prostředí. Podrobnější vysvětlení, jak ekoznačky fungují, i seznamy označených výrobků a služeb naleznete na www.ekoznacka.cz.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP