Na Ostravsku se už dnes uhlí netěží, přesto se stále potýká s dopady dřívější dlouhodobé těžby. Státní podnik DIAMO, který má na starosti zahlazování následků hornické činnosti, nejvíce zasažené lokality postupně rekultivuje.
Aktuálně dokončuje obnovu tří rybníků v ostravské části Nová Ves, jejich funkčnost byla silně omezena v důsledku těžby na dole Jan Šverma (závod 2 ve Svinově).
„Hlavní stavební a technické práce na obnově rybníků jsou u konce, na podzim zahájíme ještě biologickou rekultivaci.
Nedaleko centra Ostravy se tak za rok podařilo vytvořit pěkné místo s příjemnou přírodní atmosférou,“ uvedl Tomáš Rychtařík, ředitel státního podniku DIAMO.
„Obnova vodního režimu u soustavy tří rybníků spočívala ve vybudování odtokového potrubí o délce téměř 1 kilometr, které zajistí gravitační odvedení přebytečných vod, obnovili jsme povrch komunikace a chodníku a dále bylo provedeno odbahnění rybníků, zpevnění břehů i hrází, včetně rekonstrukce a doplnění vtokových a výpustních objektů,“ doplnil Josef Havelka, ředitel odštěpného závodu ODRA státního podniku DIAMO.
Z rybníků bylo ve spolupráci s místním rybářským spolkem a profesionálními rybáři z Jistebníku vyloveno celkem 360 ryb (převažovali kapři, amuři a karasi), část z nich se následně vrátila do soustavy rybníků. Součástí projektu je i dosadba stromů a porostů a jejich následná 5letá údržba. Celkem bude vysázeno 30 listnatých stromů a 110 keřů. Náklady na tento projekt činí téměř 11 milionů korun.
Rybník po rekultivaci
Aktuálně odštěpný závod ODRA státního podniku pracuje na 12 projektech a další 4 jsou ve fázi projektové přípravy.
Mezi největší a nejnáročnější projekty patří sanace a rekultivace odvalu dolu Václav a bývalé koksovny v Orlové, kde se našly nebezpečné látky charakteru dehtů a dalších odpadů z koksochemického procesu, nebo rekultivace kalové nádrže flotačních hlušin úpravny bývalého dolu Paskov a přilehlého Oprechtického potoka.
Celkem v posledních 5 letech DIAMO uskutečnilo na Ostravsku a Karvinsku rekultivace za 130 milionů korun.
Komentáře