Vedou firmy z USA a severských států jako Švédsko či Dánsko. České firmy mají příležitost nastoupit na nový trend, naprostá většina ji zatím nevyužívá.
“Stále levnější projekty obnovitelných zdrojů znamenají pro firmy obrovskou příležitost nákupu čisté energie za předvídatelné ceny. Smlouvy o odběru zelené elektřiny uzavírají globální hráči jako je Google, IKEA, Lego nebo nizozemský provozovatel železnic. Vedle kvalitního základu pro plánování investic a cenově zajímavé energie osloví své zákazníky pozitivním přístupem k ochraně životního prostředí.” říká Tomáš Charouz, analytik Aliance pro energetickou soběstačnost.
Rekordní nákupy čisté energie
Stále více firem deklaruje ve svých udržitelných strategiích potřebu snížit či vykrýt emise skleníkových plynů a podpořit růst nových projektů obnovitelných zdrojů. Již ve 28 zemích světa se tyto cíle nyní daří propojovat - i díky korporátním dohodám o nákupu energie.
Fotovoltaické moduly zlevnily o 84 % od roku 2010 a cena větrných turbín klesla o třetinu za stejné období. Pokles cen technologií přispěl k větší konkurenceschopnosti obnovitelných zdrojů vůči konvenčním zdrojům energie. Progresivní firmy nyní využívají možnosti dlouhodobého nákupu energie z čistých zdrojů s možností fixace ceny na několik let dopředu. Brání se tak proti cenovým výkyvům energie na spotových trzích.
Některé společnosti dokonce vytvářejí tzv. agregáty, kde se několik subjektů podobného charakteru odběru energie spojí a o dodávkách elektrické energie následně vyjednává s dodavateli společně. Díky tomu dokáží vyjednat lepší podmínky než v případě samostatného postupu.
Počet firem zavazujících se ke 100% vykrytí své poptávky po energii obnovitelnými zdroji roste. Navyšuje se i počet firem s cíli pro obnovitelné zdroje. Očekává se, že firmy napříč planetou budou mít stále významnější dopad na trhy s elektrickou energií a budou tlačit na růst projektů obnovitelných zdrojů.
“Progresivní firmy po celém světě ukazují, že k modernímu a udržitelnému podnikání patří šetrné zdroje energie. Ty v současnosti nabízejí cenově stabilní a bezemisní alternativu i pro české podniky. Stát by měl proto přijít s novým impulsem pro rozvoj výstavby dalších projektů obnovitelných zdrojů, které firmám nabízí finančně zajímavou energii,” dodává Ondřej Šumavský, programový koordinátor Aliance pro energetickou soběstačnost.
Investiční příležitost pro české firmy
Příležitost čistých dodávek elektrické energie mají i firmy v ČR. Na trhu je hned několik variant, jak vykrýt svou spotřebu energie obnovitelnými zdroji. Zájem českých firem o záruku původu elektrické energie navíc podle dat Operátora trhu s elektřinou roste.
Zatímco v srpnu roku 2015 vydal OTE necelých 9 tisíc záruk původu odpovídajících 8,9 gigawatthodinám (GWh) elektřiny, v roce 2017 to bylo již 305 GWh. Již v průběhu srpna bylo takto vydáno přes 273 GWh. Přestože je trend v nákupu obnovitelné energie zřejmý, celkový potenciál výstavby nových zdrojů čisté energie i tímto způsobem však zůstává stále nenaplněn.
“Kromě etických výhod nákupu čisté energie jsou zde i ekonomické aspekty, které hrají do karet progresivně smýšlejícím firmám. Ceny elektrické energie na burze stabilně stoupají, a proto dnes mnoho výrobců či obchodníků s obnovitelnou energií nabízí firmám možnost zafixovat si cenu na roky dopředu. Ty se tak mohou připravit a ponížit své budoucí náklady na energie a zajistit tak stabilní základ pro investiční plánování,” shrnuje Ondřej Šumavský, programový koordinátor Aliance pro energetickou soběstačnost.
Komentáře