Američtí vědci přišli s novou metodou, kterou lze plastový odpad využít k vázání emisí oxidu uhličitého.
Řeší dva problémy najednou
Vědci z americké Rice University vyvinuli novou metodu, která chemicky přeměňuje odpadní plasty na účinný sorbent oxidu uhličitého pro průmyslové účely. Metodu popsali v nové studii, která byla publikována v časopise Americké chemické společnosti ACS Nano.
Chemik James Tour a jeho kolegové Wala Algozeeb, Paul Savas a Zhe Yuan uvádějí, že zahříváním plastového odpadu v přítomnosti octanu draselného vznikají částice s póry v rozsahu nanometrů, které zachycují molekuly oxidu uhličitého. Podle výzkumného týmu je lze použít k odstranění CO2 ze spalin.
„Tento materiál vyrobený z plastového odpadu se může nainstalovat do bodových zdrojů emisí CO2, například do komínů elektráren, což umožní zachytit obrovské množství oxidu uhličitého, který by se za normálních okolností rozplynul v atmosféře,“ vysvětluje James Tour. Metoda pomáhá řešit dva problémy najednou: plastový odpad i emise CO2.
I ty druhy plastů, které jinak nejdou
Při procesu pyrolýzy plastů, neboli chemické recyklace, vzniká olej, plyn a vosk. Pro vedlejší produkt na bázi uhlíku ovšem neexistuje využití. Při pyrolýze plastů za přítomnosti octanu draselného se tvoří porézní částice, které při pokojové teplotě dokážou zadržet CO2 v množství až 18 % jejich vlastní hmotnosti.
Další výhodou metody je, že za přítomnosti octanu draselného produkce sorbentu CO2 funguje i s odpadními polymery s nízkým obsahem fixního uhlíku, například s polypropylenem a polyethylenem s vysokou a nízkou hustotou, které jsou hlavními složkami komunálního odpadu. Běžná chemická recyklace použití těchto druhů plastů neumožňuje.
Tento obsah je uzamčen
Pro zobrazení se přihlaste do účtu s aktivním předplatným.
Komentáře