2/2023

SPOLCHEMIE má nejmodernější elektrolýzu

| autor: Pavel Mohrmann0

SPOLCHEMIE má nejmodernější elektrolýzu

Legislativní požadavky EU jsou tvrdé a tak původní amalgámová elektrolýza musela ustoupit té nové, která je zřejmě nejmodernější v Evropě. Jedná se o největší investici v novodobých dějinách firmy. Částkou 195 mil. korun přispěla i EU.

Velkou konkurenční výhodou je i to, že jako zatím jediná membránová elektrolýza v celé Evropě i v Asii dokáže souběžně vyrábět hydroxid draselný i hydroxid sodný. 

V uplynulých týdnech a měsících následujících po dokončení samotné výstavby koncem minulého roku věnovali naši experti nutné přípravě, zkouškám a ladění, chybět nemohly ani přísné bezpečnostní testy řídicího systému a dalších bezpečnostních prvků. Do měsíce by nyní měly proběhnout i závěrečné tzv.garanční testy,” vysvětlil generální ředitel firmy Daniel Tamchyna.

První výrobky ze zkušebního provozu je již u zákazníků. Samotné slavnostní a oficiální spuštění plánuje SPOLCHEMIE na letošní září.

Hlavními komerčními produkty elektrolýzy jsou zmíněné hydroxidy (používané v chemickém a textilním průmyslu, v hutnictví, vodárenství a potravinářství) a také vodík a chlór, který chemička sama zpracovává v rámci svého areálu do dalších produktů chlórové chemie. 

Díky plné vertikální integraci výroby využívá SPOLCHEMIE výstupy z elektrolýzy pro vlastní produkci epoxidových pryskyřic a epoxidových systémů, které vyrábí již rekordních 55 let.

Nová technologie umožní zhruba zdvojnásobení dosavadní produkce. Ročně tak ústecká chemička vyrobí až 60 kilotun hydroxidu draselného a 43 kilotun hydroxidu sodného.

Spuštění membránové elektrolýzy nám nyní umožní upevnit strategickou pozici největšího výrobce hydroxidu draselného ve střední Evropě a významného hráče na evropském trhu EU. 

Ne všichni výrobci v Evropě se totiž k přechodu na finančně náročné nové technologie odhodlali a my v tom spatřujeme velkou příležitost na trhu,” vysvětlil další důvod investice ředitel chemičky, která je největším exportérem Ústeckého kraje i jedním z největších regionálních zaměstnavatelů.

Zařízení staré amalgamové elektrolýzy je v současnosti postupně asanováno a následně bude demontováno a její podloží i stavební materiály budou následně uloženy do tzv. ekokontejmentu.

V Evropě musí provoz rtuťových elektrolýz skončit nejpozději do konce letošního roku.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP