Polymetylmetakrylát (PMMA) patří mezi nejstarší komerční plasty – letos oslavil devadesátiny. Jedná se o tuhý, transparentní termoplast, nejčastěji používaný jako lehčí náhrada skla. Cení se jeho odolnost proti UV záření a povětrnostním vlivům, dále až 92 % propustnost světla.
Vyrábí se suspenzní, emulzní nebo blokovou polymerizací monomeru metylmetakrylát (viz schéma).
Polymer byl vyvinut v roce 1928 nezávisle v několika laboratořích. Na trh byl uveden v roce 1933 německým výrobcem Otto Röhm GmbH ve formě desek, trubek, tyčí a folií pod ochrannou značkou Plexiglas. Později i ve formě granulátu pro následné zpracování na výrobky technologiemi vstřikování nebo vytlačování. Hlavní uplatnění nalezl PMMA v automobilech jako zadní světla a přístrojové desky, v lékařství jako čočky, včetně brýlových a dentální náhrady a ve formě desek ve stavebnictví, v elektronice jako LCD obrazovky a součásti nábytku.
Podle studie MarketsandMarkets dosáhl světový trh PMMA v roce 2021 hodnoty 4,5 miliardy USD a do roku 2027 má každoročně růst z 2,08 milionů tun průměrně o 4,5 %. Nejvíce o 6,4 % v teritoriu Asie-Pacifik. Dominovat budou aplikace v automobilovém průmyslu a ve stavebnictví – jako vytlačované desky, následované granulátem a perličkami pro zpracování vstřikováním a vytlačováním.
Světovému trhu výrobců PMMA vévodí společnost Trinseo, následuje Asahi Kassei a SABIC. Až na šestém místě se umístil původní premiant – německý Röhm GmbH, který disponuje výzkumnými centry v německém Wormsu, dále v USA a v Číně. Udržuje se tak v popředí v inovacích i z hlediska dekarbonizace.
Ve své nejmodernější výrobně v USA realizují ve spolupráci se společností OQ Chemicals jednotku výroby monomeru metylmetakrylátu o kapacitě 250 tis. tun za rok procesem LIMA – Leading in Metacrylates z etylenu a metanolu při snížení emisí CO2 o 40 %. Jednotka by měla najet v roce 2024, katalyzátor pro proces vyvinul a bude dodávat společnost EVONIK.
Tento obsah je uzamčen
Pro zobrazení se přihlaste do účtu s aktivním předplatným.
Komentáře