2/2023

Rozvojové země mají na projekty pro ochranu ozonové vrstvy přes půl miliardy dolarů

| zdroj: MŽP0

mzp_czpres_montrealsky_protokol_bangkok01.jpg
zdroj: mzp.cz

V sobotu 16. července 2022 skončilo v Bangkoku páté mimořádné zasedání smluvních stran Montrealského protokolu o látkách (historicky nejúspěšnější mezinárodní environmentální smlouvy), které poškozují ozonovou vrstvu. Po náročných jednáních, kdy Česko vyjednávalo za celou EU z pozice předsednické země, bylo schváleno, že rozvojové státy získají více než půl miliardy dolarů na ochranu ozonové vrstvy.

„Montrealský protokol významně přispívá k ochraně klimatu, ale pro rozvojové země je jeho dodržování ekonomicky náročné. Proto potřebují finanční podporu a jsem ráda, že se státy dohodly na doplnění fondu tak, aby nebylo ohroženo pokračování projektů,“ komentuje výsledek jednání ministryně životního prostředí Anna Hubáčková (za KDU-ČSL).

Hlavním cílem Montrealského protokolu jsou celosvětová opatření na vyloučení výroby a spotřeby regulovaných chemických látek, které podle vědeckých zjištění poškozují ozonovou vrstvu. Jde o nejúspěšnější globální environmentální smlouvu ratifikovanou 197 státy světa a Evropskou unií.

Zatímco ve vyspělých státech se nejškodlivější látky už téměř nepoužívají nebo jsou výrazně omezeny, v rozvojových zemích jde proces pomaleji. Tyto státy využívají na projekty pro ochranu ozonové vrstvy peníze z Mnohostranného fondu pro implementaci Montrealského protokolu (MLF) a právě o jeho doplnění na období let 2021–2023 jednaly delegace v Bangkoku.

Fond je tvořen příspěvky vyspělých zemí včetně České republiky, která ho financuje z rozpočtové kapitoly Ministerstva životního prostředí. Projekty z tohoto fondu přispívají k ochraně klimatického systému Země a přináší tak dlouhodobě benefit všem.

Státy na zasedání schválily navýšení o 540 milionů dolarů, z čehož 475 milionů je tvořeno novými příspěvky smluvních stran z rozvinutých zemí. Kromě toho bude po roce 2023 na projekty pro ochranu ozónové vrstvy využito také 246 milionů dolarů, které nebyly utraceny v aktuálním období kvůli obtížím souvisejícím mimo jiné i s covidovou pandemií.

Další informace o 44. zasedání Otevřené pracovní skupiny smluvních stran Montrealského protokolu o látkách najdete na webu MŽP .

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP