Reklama

14. 6. 2017  |  Zpravodajství  |  Autor: Radovan Potočár

Rozložitelné oblečení, které zkompostujete. Novinka má snížit množství odpadu

Švédská společnost Houdini spustila prodej biologicky rozložitelného oblečení. Obchod kromě toho nabízí k prodeji hlínu, která vznikla kompostováním oblečení.

Obnošené, potrhané či jinak znehodnocené oblečení, které dnes končí na skládkách, díky nápadu švédské návrhářky již nebude muset být odpadem. Inspiraci Švédka našla v přírodě.

"Naší ideou je vytvořit dokonalý systém podobný fungování přírody, kde se nic nepřeměňuje na odpad," říká Eva Karlsson, módní návrhářka, která biologicky odbouratelné oblečení navrhla, pro BBC News.

Oblečení po donošení sníte

"Součástí tohoto cíle je vytvoření jedlého oblečení. Když říkáme jedlé, máme na mysli čisté organické oblečení, které můžete dát na kompost, oblečení se přirozeně rozloží a potom z něj můžeme vypěstovat zeleninu," doplnila.


Jelikož outdoorové oděvy značky Houdini nepatří ani ve Švédsku mezi oblečení, které by si mohli lidé běžně dovolit, firma zavedla možnost, že zákazníci si mohou oblečení z obchodu půjčit a po čase ho do prodejny vrátit.

Nošené oblečení vzápětí v obchodě vyčistí, jestliže je to nezbytné, opraví a se slevou nabídnou dalším. Nezávisle na oblečení mají zákazníci také možnost koupit si kompost, který vznikl rozložením starých kousků ...

 

Pro přečtení celého obsahu musíte být součástí našeho předplatného

za 2490 Kč získáte přístup ke všem článkům na Prumyslovaekologie.cz na 1 rok

PARTNEŘI

ISSN 2570-9372