Reklama

29. 9. 2016  |  Publicistika  |  Autor: Pavel Mohrmann

Role kočky domácí v pařížském odpadovém hospodářství a v našem recyklačním průmyslu

Než si řekneme, jak ovlivnila pařížská kočka domácí recyklační průmysl v ČR, je třeba si ozřejmit, jak to v odpadech evropského velkoměsta chodí.

V Paříži existuje obecní sdružení SYCTOM, které zahrnuje 60 obvodů pařížské metropole (více než 5 milionů obyvatel). To velmi efektivně zavedlo motivační stanovení sazby na sběr odpadu na základě výkonnosti třídění odpadu obyvateli města.

Každý obyvatel, který vytřídí méně než 25 kg za rok, zaplatí částku 30 € za tunu vyprodukovaného odpadu, zatímco ten, kdo vytřídí více než 35 kg, zaplatí pouze 5 € za tunu. (Faktem, jak se v této obrovské evropské metropoli odpad váží, se budeme věnovat v jiném textu)

Toto opatření bylo přijato s ohledem na stále stagnující oddělený sběr odpadu. Na úrovni pařížské radnice bylo toto opatření doplněno plánem „ 0 odpadu“, aby došlo ke zlepšení separace produkovaného odpadu a k dosažení 50% míry recyklace do roku 2020.

V současné době město Paříž 80% vyprodukovaného odpadu spaluje, 16% recykluje a 4% ukládá na skládky. V roce 2012 byl zaveden program snižování odpadů s cílem snížit jejich objem o 7% v porovnání s rokem 2009. Tohoto cíle bylo téměř dosaženo v roce 2014 (snížení o 6,4%).

Ale zpět ke kočkám. Po zavedení tohoto motivačního systému, začali mít problém majitelé domů, zanášela se infrastruktura odpadních vod a havárie byly celkem častou událostí. Instalatéři se měli co ...

 

Pro přečtení celého obsahu musíte být součástí našeho předplatného

za 2490 Kč získáte přístup ke všem článkům na Prumyslovaekologie.cz na 1 rok

PARTNEŘI

ISSN 2570-9372