2/2023

Reakce MŽP na článek v Deníku: Stát zvažuje zakázat chatařům čoudící kamna

| autor: MŽP ČR0

Reakce MŽP na článek v Deníku: Stát zvažuje zakázat chatařům čoudící kamna

Již dnes prostřednictvím programu Nová zelená úsporám dáváme dotace na výměnu kamen v rodinných domech a připravujeme dotační podporu právě i na kamna v rekreačních objektech využívaných k trvalému obývání, takových je v ČR asi 80 tisíc.

Zároveň dodáváme, že již dnes je v kompetenci obcí zakázat na svém území vytápění pevnými palivy, to znamená i v krbech a kamnech, a je zcela na obcích, jak této možnosti využijí.

„V článku se objevuje nesmysl, že by se stát chystal nově omezit i vytápění kamny a krby v rekreačních objektech. Záměr ministerstva je zcela opačný.

Z analýz, které máme zpracované, vyplývá, že kamna, krby a podobná zařízení v rekreačních domech, které jsou ale trvale obývány, jsou právě kamna dalším velmi významným producentem emisí jemných prachových částic a rakovinotvorného benzo(a)pyrenu.

Na tyto zdroje se proto budeme logicky v budoucnu zaměřovat, ale s naší dotační podporou, pokud budou v budoucnu prostředky plynoucí např. z prodeje emisních povolenek, ne skrze zákazy a regulaci,“ zdůrazňuje ministr Richard Brabec.

V článku došlo k dezinterpretaci vyjádření ředitele odboru ochrany ovzduší Kurta Dědiče, který k tomu dodává: "Ta informace je zcela vytržená z kontextu. V současné době žádná omezení pro chataře a chalupáře nepřipravujeme.

Redaktorovi jsem se vyjádřil k aktuálnímu zákazu kotlů 1. a 2. emisní třídy, ať už jsou v rodinných domech nebo v rekreačních objektech. Bude platný od 1. 9. 2022, to je fakt známý od roku 2012. Tento zákaz se ale kamen a krbů netýká."

Podle stávajícího znění zákona však již dnes obce mohou tato zařízení na svém území zakázat. Zmocnění k vydání obecně závazné vyhlášky mají k dispozici od září 2018 a kromě toho, že mohou na svém území zakázat spalování vybraných druhů paliv (které samy stanoví) v kotlech 1. a 2. emisní třídy ještě před 1. 9. 2022, tak mohou tímto způsobem regulovat také topidla (tedy kamna, krby a podobná zařízení), a to jak před, tak po roce 2022.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Xylem
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
Ekowatt
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
SYBA
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE