2/2023

Rakouské budovy přestupují na dálkové chlazení

| zdroj: Zahraniční kancelář města Vídně0

Dálkové chlazení c David Bohmann.jpg
zdroj: David Bohmann / PID

Čím dál tím více budov se ve Vídni připojuje na ekologičtější dálkové chlazení, a to včetně vídeňské radnice a rakouského parlamentu. Přechod na dálkové chlazení bude pro radnici znamenat 50procentní úsporu CO2 a až 70procentní úsporu energií proti standardnímu chlazení klimatizací. Hotovo bude mít příští rok.

Největší rakouský dodavatel energií Wien Energie neustále rozšiřuje svou síť budov, které zásobuje dálkovým chlazením. To pro chlazení budovy využije od příštího roku i vídeňská radnice, která z klimatizace přestupuje právě na dálkové chlazení.

„I na radnici pociťujeme horké letní dny. Těší mě o to víc, že se díky dálkovému chlazení od Wien Energie postaráme o dostatečný a ekologický chlad na radnici,“ vítá novou investici vídeňský radní pro finance Peter Hanke a dodává, že je napojení radnice na dálkové chlazení významným krokem správným směrem. Pouze s udržitelnými topnými a chladícími systémy lze podle Hankeho čelit klimatické krizi.

Podle vídeňské radnice dosavadní chladící systémy dosloužily a napojení na dálkové chlazení přišlo ve správnou dobu. Nezbytné rozvody jsou již položeny do země, nyní následuje výměna systémů přímo v radnici, aby již příští rok mohla radnice čerpat chlad z dálkového chlazení. Nový systém o výkonu 1,4 MW bude podle vyjádření zástupců vídeňské radnice odpovídat výkonu asi 400 klimatizací.

Celkem dodává Wien Energie chlad do 140 vídeňských budov a po radnici přijde podle Michaela Strebla z Wien Energie na řadu i rakouský parlament. Doposud využívají dálkové chlazení ve Vídni např. Universität Wien, Hotel Kempinski či Rakouská národní banka.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP