2/2023

PVK se připojily ke Dnům architektury

| autor: APROVAK0

PVK se připojily ke Dnům architektury

„Lidé se dostanou i na jindy nepřístupná místa. PVK proto veřejnosti otevřou historickou budovu Podolské vodárny,“ uvedl mluvčí společnosti Tomáš Mrázek.

Komentované prohlídky Podolské vodárny se uskuteční v neděli 1. října. O den dříve mohou zájemci zavítat na přednášku historika Richarda Biegla mimo jiné na téma rozrůstání Prahy kolem Vltavy, a to ve strojovně Podolské vodárny. 

„Na obě akce je nutné rezervace na stránkách www.pvk.cz,“ zdůraznil Mrázek.

Přednáška historika Richarda Biegla o rozrůstání Prahy kolem řeky Vltavy a srovnání s obdobným vývojem Vídně a Paříže. Jak město rostlo a kde byly jeho limity? Co nám řeka dala a naopak vzala? Historické, urbanistické a architektonické milníky, které se navždy zapsaly do dějin velkoměst.

Prohlídky Podolské vodárny

Novoklasicistní budova z druhé poloviny 20. let 20. století podle projektu Antonína Engela. Kromě základní budovy určené pro filtraci vltavské vody byl vystavěn i zvláštní jímací objekt nacházející se na Veslařském ostrově.

Součástí celého technologického celku je také budova strojovny s čerpadly, administrativní budova určená pro zaměstnance a vlastní objekt filtrační stanice. Jižní budova uprostřed má 45 metrů vysokou vodárenskou věž, jejíž průčelí zdobí pískovcové sochy, které představují alegorii řeky Vltavy a deseti jejích významných přítoků v řadě pod ní.

Jednalo se o největší stavbu ze železobetonu v tehdejším Československu.

Komentované prohlídky interiéru filtrační stanice, kde se dnes nachází Muzeum pražského vodárenství. Úpravna vody Podolí je dodnes důležitým rezervním zdrojem pitné vody pro případ omezení dodávek vody z ostatních úpraven vody.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP