Dosavadní situaci na trhu s elektroodpadem, lépe řečeno v oblasti zpětného odběru elektroodpadu, by se dala popsat za jakž takž únosnou a fungující. Fakt, že EIA Retelu nabídla k prodeji a prodej samotný asi nebude nic znamenat. Přesto je to událost roku a bylo by dobré znát příčiny. Nemusí to znamenat nic, nebo to může být varovný signál.
Hlavním zájemcem o Retelu je dle informací redakce v tuto chvíli kolektivní systém Asekol, ale akviziční jednání ještě nejsou u konce, proto byli zástupci kolektivních systémů, kterých se transakce týká, zdrženliví.
Ředitel a jednatel KS Retela, s.r.o. Jaroslav Vladík nám k tomu řekl: „Lze říci, že startovacím impulsem (k prodeji, pozn. red.) byla zatvrzelost MŽP, které hodlalo v návrzích nového zákona – ZO VUŽ, zakázat asociacím typu ElA mít svůj kolektivní systém. Společníky/akcionáři mají být výhradně výrobci „nebagatelní“, nebo právnické osoby založené výhradně nebagatelními výrobci.“To, samozřejmě, vedlo k přehodnocení původních cílů asociace EIA v této oblasti a rozhodli se svůj kolektivní systém prodat.
Retela je pátým hráčem na trhu zpětného odpběru. Není dominantní. Zajímavý je tím, že má velmi mnoho klientů, ale žádného dominantnějšího.
Některé mediální zdroje uvádí, že prodej bude komplikovaný a nový vlastník se může rozhodnout dále v činnosti nepokračovat. To ale zákon nedovoluje. Nový majitel se bude muset postarat o zhruba 200 mil. korun, které si u systému deponovali výrobci fotovoltaických panelů pro jejich budoucí bezpečnou likvidaci.
V dalším článku přineseme názory zástupců některých hráčů na poli zpětného odběru elektroodpadu.
Komentáře