2/2024

Pražské vodárenské budovy budou osazeny fotovoltaickými elektrárnami

| zdroj: Praha.eu0

005286
zdroj: pvk.cz

Městská společnost Pražská vodohospodářská společnost a.s. (PVS) získala dotaci ve výši 15,2 milionu korun na podporu projektu, jehož cílem je vybudovat devět pilotních fotovoltaických elektráren na vodárenských objektech. O poskytnutí finančních prostředků ze Státního fondu životního prostředí ČR v rámci programu financovaného z prostředků Modernizačního fondu nyní rozhodlo Ministerstvo životního prostředí ČR. Smyslem záměru je zvýšení energetické nezávislosti a soběstačnosti, snižování emisí CO2 a celkově šetřit životní prostředí.

„Osobně jsme se panem ministrem Petrem Hladíkem před časem sešli a řešili jsme mimo jiné i pražské projekty v oblasti infrastruktury. To, že se nám nyní podařilo získat tak důležité finanční prostředky ze Státního fondu životního prostředí ČR je pro nás znamením, že Praha je pro stát rovnocenným partnerem. Díky projektům, které budou z těchto peněz realizovány příští rok prostřednictvím Pražské vodohospodářské společnosti, se Praha opět posune k výrazně vyšší energetické soběstačnosti," uvádí Michal Hroza, pražský radní pro infrastrukturu.

„Je to směr, kterým chceme jít. Podobně jako u nedávno otevřené fotovoltaické elektrárny ve Vinoři se tím posiluje energetická soběstačnost, a tudíž i energetická bezpečnost hlavního města. A pozitivní je i vliv na životní prostředí,“ říká Bohuslav Svoboda, primátor hl. m. Prahy.

„Fotovoltaické elektrárny na střechách městských společností a jejich dceřinek jsou prozíravým krokem. Jak důležitá je energetická soběstačnost, nám ukazují události posledních dvou let. A jak důležitá je udržitelnost, se přesvědčíme v budoucnu. Snižování emisí CO2je nevyhnutelný předpoklad pro zdravější životní prostředí a naplnění klimaplánu. Tento projekt přispívá k obojímu a dotace je signálem, že i stát s tímto trendem počítá,” vysvětluje náměstkyně primátora hl. m. Prahy pro životní prostředí a klimaplán Jana Komrsková.

Hlavní město prostřednictvím PVS uspělo se svojí žádostí v programu nazvaném Nové obnovitelné zdroje v energetice (RES+) financovaném z prostředků Modernizačního fondu, který pomáhá větším obcím a veřejným subjektům s výstavbou fotovoltaických elektráren. Na podporu projektu tak městská společnost získá formou dotace 15 182 800 Kč bez DPH. Celkové investiční výdaje budou ve výši 52 132 998 Kč bez DPH.

Předmětem projektu je vznik fotovoltaických elektráren na střechách vodárenských budov a na zatravněných střechách podzemních vodojemů spravovaných PVS v devíti lokalitách na území Prahy. Konkrétně se záměr bude týkat čerpacích stanic a vodojemů Kopanina, Řepy, Strážovská, Vypich, Uhříněves, Laurová, Lhotka a dále pobočných čistíren odpadních vod Klánovice a Miškovice.

„Jsem rád, že se nám podařilo získat dotace ze Státního fondu životního prostředí ČR, konkrétně z prostředků Modernizačního fondu, na devět vodohospodářských objektů. Aktuálně probíhá projektová příprava a do konce letošního roku bude zahájena postupná realizace s tím, že dokončení předpokládáme v průběhu roku 2024. Po kolaudaci projektů budou finanční prostředky čerpány zpětně,“ vysvětluje Pavel Válek, předseda představenstva Pražské vodohospodářské společnosti a.s.

V rámci všech devíti lokalit budou instalovány fotovoltaické elektrárny o celkovém výkonu 1,507 MWp. Realizací projektu se sníží emise CO2 o 1 264,50 tun za rok. Zároveň bude vyrobena energie z obnovitelných zdrojů v objemu 1 470,10 MWh ročně a tím se výrazně sníží spotřeba neobnovitelné primární energie. Podmínkou projektu je, že minimálně 80 % vyrobené elektrické energie bude spotřebováno v místě projektu, tedy na vybraných vodárenských objektech.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Seven energy
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
SEWACO
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP
Compag
ORGREZ
Ekosev
JMK Recycling
REMA
Huawei
Nevajgluj