2/2024

Praha prodává čistý vzduch. Upozorňuje tak na znečištění v kabinách aut

| zdroj: Hlavní město Praha0

Praha prodává čistý vzduch. Upozorňuje tak na znečištění v kabinách aut

Chce tak upozornit na výsledky ukázkového měření, ve kterém se zjistilo, že vzduch v kabinách aut obsahuje dvakrát více škodlivých částic než vzduch na chodníku o několik metrů dále.

„Jemné prachové částice jsou neviditelným zabijákem. Očima je ve vzduchu nerozeznáme, ale ve městě nás obklopují v obrovské koncentraci a je životně důležité, abychom se snažili je snížit. Každý rok na následky znečištěného vzduchu umírá více než půl milionu Evropanů," uvedl náměstek primátora hl. m. Prahy pro oblast dopravy Adam Scheinherr.

„Mnoho lidí se mylně domnívá, že jsou v autě více chráněni před škodlivými látkami, než kdyby se po městě pohybovali bez auta. Studie ze zahraničí ale dokládají, že je tomu přesně naopak. Například v Kodani naměřili až čtyřikrát vyšší emise v kabině auta než při jízdě na kole,“ řekl Lukáš Eršil, koordinátor projektu Čistou stopou Prahou. A jeho slova potvrzují i výsledky nedávného měření v Praze. Při cestě autem bylo naměřeno průměrně 51 600 částic na cm3, při cestě metrem a následné chůzi to bylo pouze 27 600 částic na cm3.

Právě na fakt, že cestující v autech v Praze dýchají více emisí než ostatní, má upozornit stánek s čerstvým vzduchem AIR DRIVE. Ten bude stát ve středu 23. října v Legerově ulici 22 (hned za Nuselským mostem ve směru do centra) a bude řidičům nabízet celou škálu „vzdušných“ produktů v podobě sáčků plněných čerstvým vzduchem.

Každý sáček přitom nese informaci o množství škodlivin v automobilech a jejich vlivu na zdraví. Stánek AIR DRIVE tak má především předat informaci o škodlivosti vzduchu v kabině auta a motivovat Pražany, aby přemýšleli o tom, jak cestují, a omezili jízdu autem.

Silniční doprava je totiž hlavním zdrojem prachových částic PM10 a PM2,5i dalšího znečištění. „Částice ze spalovacích motorů jsou pro lidské zdraví zvláště rizikové. Jsou vypouštěny uprostřed ulic, kde lidé dýchají. Obsahují rakovinotvorné, mutagenní a jinak škodlivé látky a jsou tak malé, že jsou okem neviditelné.

Lidský organismus proti nim nemá účinné obranné mechanismy. Takové částice se s vysokou účinností usazují v plicních sklípcích, odkud pronikají do krevního oběhu. Mohou také pronikat podél čichového nervu z nosu rovnou do mozku,“ upřesnil doc. Michal Vojtíšek, Ph.D., z Fakulty strojní ČVUT.

Foto: praha.eu

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Seven energy
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
SEWACO
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP
Compag
ORGREZ
Ekosev
JMK Recycling
REMA