2/2023

Polsko jedná s Německem o nelegální přepravě odpadu

| autor: Martina Jandusova1

container-5073224_640
zdroj: pixabay

Varšavě došla trpělivost s nelegálním odpadem, který se do země dováží z Německa. Pokud prostřednictvím Evropské komise nedojde k vyřešení situace, podá žalobu k Soudnímu dvoru Evropské unie.

Ve středu 20. září se uskutečnilo první slyšení u Evropské komise ve sporu mezi Polskem a Německem. Polsko se rozhodlo zakročit proti tomu, aby země nadále byla odpadkovým košem Evropy. Do Polska se každý rok nelegálně dováží tisíce tun odpadu a většina ho pochází právě ze sousedního Německa. V letech 2015 až 2019 vzrostlo roční množství dovezeného odpadu na více než 400 tisíc tun. Až 61 procent pocházelo z Německa.

Poláci nebudou platit za německý odpad

Varšava v červenci podala kvůli nelegálnímu dovozu 35 000 tun odpadu a jeho uskladnění na Německo stížnost k Evropské komisi. Podle polské ministryně životního prostředí, Anně Moskwaové, si země mnohokrát Německu stěžovala a požadovala, aby si nelegálně dovezený odpad vzalo zpět. „Pokud to nezajistíme prostřednictvím Evropské komise, podáme žalobu k Soudnímu dvoru Evropské unie. Polský daňový poplatník nemůže platit za německý odpad,“ řekla Moskwaová.

Adam Guibourgé-Czetwertyński, státní náměstek polského ministerstva klimatu a životního prostředí, pro agenturu Reuters uvedl, že celá záležitost se dostala až do této fáze kvůli tomu, že se Německo neodhodlalo k žádné konkrétní akci. Berlín nereagoval na dopisy v této záležitosti, které v květnu loňského roku Polsko zaslalo.

Odpad se podle Polska dostal do země bez řádného povolení, tudíž byl dopraven nelegálně a Německo si jej musí vzít zpět. „Doufám, že se dokážeme dostat do bodu, kdy Německo v souladu s evropským nařízením tento odpad prostě odveze zpět,“ řekl Guibourgé-Czetwertyński.

Státní náměstek dodal, že je frustrující, když země nejednají na federální úrovni. „V nejlepším případě jsme obdrželi odpověď, která zpochybnila některá zjištění, ale nezaznamenali jsem ochotu situaci skutečně řešit. Pozvali jsme je, aby se sami přesvědčili, bohužel pozvání nepřijali,“ dodal.

Jednání probíhá

Mluvčí německého ministerstva životního prostředí, Christopher Stolzenberg, pro portál Euractiv sdělil, že vláda stížnost obdržela v srpnu a Evropská komise v současné době vede důvěrnou výměnu názorů s oběma stranami. Komise má do 26. října zaslat oběma zemím formální prohlášení, po kterém se polská vláda může rozhodnout, zda podnikne právní kroky prostřednictvím Evropského soudního dvora.

Stolzenberg sice v červenci řekl, že vláda je znepokojena nelegálním vývozem odpadu, dodal ale, že za prosazování zákona (vyšetřování a pokyny k vracení nelegálně přepraveného odpadu) jsou zodpovědné vlády německých spolkových zemí.

V srpnu Polsko vrátilo do Německa celkem 7,2 tuny nelegálního odpadu, který pocházel z větrné turbíny. Podle Hlavního inspektorátu pro ochranu životního prostředí (GIOS) nelegální přepravu odhalila kontrola provedená prostřednictvím systému elektronického dohledu nad dopravou, přičemž zásilka neměla požadovanou dokumentaci.

Minulý rok podle inspektorátu Polsko poprvé samo vyvezlo více odpadu (350 tisíc tun), než dovezlo (300 tisíc tun).

Komentáře

  1. Hehe, tohle německý zákon a pořádek!

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP