2/2023

Plasty pomáhají vědcům v boji proti COVID-19

| autor: František Vörös, konzultant České technologické platformy PLASTY0

vaccination-5884514_640.jpg
zdroj: Pixabay

Koronavirus COVID – 19 se již rozšířil do více než 200 zemí a požadavky na aplikace plastů při prevenci a očkování se zvyšují. Zatímco USA a EU očkují schválenými třemi typy vakcín a další tři jsou ve schvalovacím řízení, Čína a Rusko aplikují své vakcíny nejenom na svém území, ale i v rozvojových, a i v některých evropských státech. Podle New York Times se na celém světě vyvíjí 165 vakcín proti COVID -19.

Vyrobené vakcíny jsou plněny do lahviček a následně transportovány ve specifických obalech podle vlastností vakcíny (více o obalech z EPS zde nebo zde). Americká federální vláda vybrala pro dodávky lahviček společnost SiO2 Materials Science, která má patentovanou lahvičku, která je kombinací plastového obalu s mikroskopickým, tenkým křemičitým potahem.

Vstřikování optimalizovala kanadská společnost HUSKY, která působí ve 140 zemí, včetně ČR. Používá se plastový předlisek, který je následně vyfukován do konečného tvaru a potažen 20 nanometrovou vrstvou oxidu křemičitého pomocí technologie plastové depozice chemickými parami. Výsledná lahvička se skládá ze čtyř vrstev, je tepelně a chemicky stabilní a lze ji aplikovat pro různé vakcíny.

Pro vlastní očkování objednala jenom vláda USA 286 milionu jehel a plastových stříkaček. Globálně se jedná o potřebu 10 miliard kusů injekčních stříkaček. Základní surovinou pro injekční stříkačky je, kromě kovových jehel, polypropylen. Ve východní Evropě a v Asii se používají standardní jednorázové injekční stříkačky. Spotřeba polypropylenu se touto aplikací zvýší, otázka recyklací není vyjasněna.

Tento obsah je uzamčen

Pro zobrazení se přihlaste do účtu s aktivním předplatným.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP