2/2023

Pandemie odhaluje negativní vliv člověka na životní prostředí. Jak se z toho poučit?

| autor: Zuzka Kapustová0

Pandemie odhaluje negativní vliv člověka na životní prostředí. Jak se z toho poučit?

Nedávno jsme oslavili Den země. Tento svátek, kterým vyjadřujeme podporu ochraně životního prostředí, se slaví každoročně 22. dubna už 50 let. I když ho tentokrát většina z nás podpořila izolovaně prostřednictvím sociálních sítí nebo výletem do přírody, otázka ochrany životního prostředí je v současné situaci způsobené pandemií nového koronaviru více než aktuální. Nejrůznější omezení přijatá po celém světě kvůli hrozbě rozšíření nákazy ukázala, že naše jednání má na životní prostředí špatný vliv.

Stačilo pár týdnů, co se v Číně omezila výroba na miminum, a v kritických oblastech se viditelně vyčistilo ovzduší, někde až o 25 % od začátku roku. V indickém Punjabu zas lidé opět spatřili Himaláje. Kvůli smogu zůstalo toto majestátní pohoří zahalené několik desítek let.

Nad New Yorkem došlo v době korona krize ke snížení emisí až o 50 %. Přítomnost oxidu uhličitého se zmírnila také v Itálii, Španělsku či Velké Británií. Podle BBC zatím nestojí jenom zavřené továrny, ale omezení nákladní i osobní přepravy – nelétá se, nejezdí se do práce, omezené jsou i celé dodavatelské řetězce.

Emise naposledy klesly během ekonomické krize v roce 2008/2009. Bohužel tento stav nevydržel a v roce 2010, kdy se ekonomika opět začala v plném rozjíždět, emise zase stouply. To samé by se mohlo stát také po korona krizi. Podle odborníků to záleží i na tom, jak dlouho ještě krize potrvá. Pokud omezení zůstanou až do konce roku 2020, je možné, že lidé své chování změní dlouhodobě. V čem se můžeme vzít ponaučení?

Dejte sbohem fast fashion

O konceptě slow fashion, tedy tzv. pomalé módy, se už nějakou dobu mluví. Je ale pravdou, že pro řadu lidí je stále jednodušší a levnější jít do nějakého módního řetězce, a tam si nakoupit vše, co je aktuálně v módě. Měli bychom se ale více zajímat o to, kde, za jakých podmínek a z čeho se oblečení, které nosíme, vyrábí. Základem proto je kupovat oblečení:

  • co nejméně,
  • od ověřených, nejlépe lokálních tvůrců,
  • z přírodních materiálů, které se nezničí po jednom vyprání.

V případě, že už nějaký kousek nepotřebujete, nevyhazujte ho hned. Zamyslete se nad tím, zda by ho ještě někdo nevyužil, nebo jestli se materiál nedá zužitkovat jinak.

Mobil a jiné přístroje berte jako dlouhodobou investici

Reklamy na smartfony či tablety, případně i jiné technologické gadgety nás pronásledují na každém kroku. Nenechte se ale zlákat každou novinkou. Mobil by vám měl vydržet alespoň dva roky, aby se vykompenzovala uhlíková stopa vytvořená při jeho výrobě. Problémem je i těžba kovů, jako kobalt, používaných v mobilech a následná recyklace starých zařízení. Odpad z mobilů je jedním z palčivých problémů některých zemí. Recykluje se jen velmi malá část přístroje.

Pokud máte tedy tendenci měnit kvůli výhodným paušálům či cenám mobily co nejčastěji, nedělejte to. Koupi mobilu si pořádně rozmyslete, zvolte raději kvalitnější, i když možná dražší přístroje, déle vám vydrží. Při výběru myslete na to, zda se dá mobil v případě poruchy opravit, zda se dá vyměnit baterie. Pořiďte si také pouzdro na mobil či tablet, případně i ochrannou fólii nebo tvrzené sklo na displej. Životnost svého přístroje tak ještě prodloužíte.

Potraviny nakupujte lokálně

Korona krize má za následek například i to, že kváskování se stalo ještě větším fenoménem. Sociální sítě zaplavily fotografie doma napečených chlebů nebo rohlíků. To je dobré znamení. Lidé se také učí objednávat potraviny online, a to nejen od velkých řetězců. I malí výrobci a pěstitelé spouštějí e-shopy, zavádějí dovoz do domu. Najděte si své dodavatele a zkuste v tomto režimu vydržet i po té, co se všechny obchody opět otevřou a omezení skončí.

Zamyslete se nad tím, jak cestujete

Platí to i pro zbytečné cestování autem do práce, když můžete jet na kole ne MHD. Rozmyslete si, zda opravdu potřebujete jet na dovolenou do Thajska. Možná že zjistíte, že i v nedalekém Rakousku, Německu nebo na Slovensku objevíte dosud nepoznaný svět.

Foto: pixabay

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP