2/2023

Opětovné použití není pro životní prostředí vždy nejlepší, rozporuje průmysl část obalového nařízení

| autor: Martina Jandusova0

jon-moore-1PxGp8kkQyk-unsplash
zdroj: unsplash.com

V novém obalovém nařízení Evropská komise navrhla, aby velké domácí spotřebiče byly do roku 2030 přepravovány téměř výhradně v opakovaně použitelných obalech. Logistický a maloobchodní sektor tento návrh kritizuje.

Na konci loňského roku předložila Evropská komise návrh nového nařízení o obalech a obalových materiálech, které má nahradit stávající směrnici. Nařízením chce Komise snížit množství zbytečného odpadů z obalů a podpořit jejich recyklaci a opětovné použití. V maloobchodním a logistickém sektoru, který v současné době analyzuje důsledky navržených cílů v oblasti opětovného použití, ovšem už nařízení vyvolává obavy.

Není to vždy nejekologičtější

Konkrétně se jedná o článek 26 odst. 1, kde jsou stanoveny cíle v oblasti opětovného použití a opětovného plnění obalů, které se používají při přepravě velkých domácích spotřebičů, například lednic, praček, sušiček prádla, elektrických ventilátorů nebo klimatizací. Komise navrhla, že do roku 2030 bude muset být 90 % obalů používaných pro tyto spotřebiče „dodáváno v přepravních obalech opětovně použitelných v rámci systému opětovného použití“.


Přečtěte si také:

Návrh obalového nařízení: Obaly se řešit musí


Podle Sdružení evropských výrobců domácích spotřebičů (APPLiA) se sice opakovaně použitelné přepravní obaly mohou „na první pohled zdát jako cirkulárnější, ale nejsou vždy tím nejekologičtějším řešením.“ S opakovaně použitelnými přepravními obaly se totiž pojí zvýšené množství emisí skleníkových plynů, které vzniknou kvůli tomu, že obal se bude vracet zpátky. „Například obaly z pračky zaslané z Německa do Španělska by se musely vrátit zpět do Německa, což by vyprodukovalo emise a znamenalo by to dodatečné náklady na opětovné použití obalu,“ uvádí sdružení.

Dalším problémem je, že přepravní obaly mohou obsahovat různé součásti, jako jsou palety, plastové pásky, krabice a obaly, kvůli kterým je technicky velmi obtížné, ne-li nemožné, obal opětovně použít. Tyto komponenty se používají proto, že obaly na velké domácí spotřebiče musí být funkční a spotřebič ochránit, aby nedošlo k jeho fyzickému poškození během toho, jak putuje od výrobce k prodejci a případně ke spotřebiteli.

Různé tvary, různé obaly?

Tento obsah je uzamčen

Pro zobrazení se přihlaste do účtu s aktivním předplatným.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP