1/2024

Obyvatelé domu v Londýně si díky blockchainu vyzkouší obchodování s elektřinou ze střešní solární elektrárny

| autor: oEnergetice.cz - Eduard Majling0

Obyvatelé domu v Londýně si díky blockchainu vyzkouší obchodování s elektřinou ze střešní solární

Pilotní projekt CommUNITY vedený EDF Energy ve spolupráci se společností Repowering London, jež se zabývá komunitními projekty obnovitelných zdrojů, a Energetickým institutem při University College London má za cíl zvýšit lokální spotřebu elektřiny vyráběné střešní fotovoltaickou elektrárnou, a snížit tak výdaje obyvatel domu za elektřinu.

S využitím technologie blockchain tak obyvatelé domu budou moci skrz mobilní aplikaci využívat elektřinu vyráběnou solární elektrárnou, ukládat ji v bateriích, či svou přidělenou část výkonu zdroje prodávat sousedům.

„Skrz spolupráci s našimi partnery a využívání technologie blockchain má tento projekt v Brixtonu ukázat, jak by malé komunity v hustých městských oblastech mohly těžit z nízkoemisního, lokálního energetického systému novým a inovativním způsobem,“ uvedl Xavier Mamo, ředitel sekce Research & Development u EDF Energy.

Přestože dle stávajících právních předpisů odběratelé nemohou nakupovat nebo prodávat elektřinu jiným odběratelům, v rámci programu britského energetického regulátora Innovation Link mohou podobné pilotní projekty fungovat.

Projekt by měl být spuštěn v průběhu března, běžet by měl zhruba půl roku do letošního října.

Na potenciál blockchainu sází stále více hráčů

Technologie blockchain je v současné době stále spojována především s oblastí kryptoměn, zejména v souvislosti s boomem kryptoměny Bitcoin. Stále častěji se však objevují projekty a inciativy nejen v Evropě, které ukazují, že blockchain má obrovský potenciál také v energetice.

Stále více hráčů na energetickém trhu tak začíná v poslední době sázet na využití potenciálu technologie blockchain v energetice.

Možné aplikace technologie blockchain v odvětví energetiky byly i jedním z hlavních témat konference Share your Energy, která proběhla v polovině loňského listopadu.

Zdroj: oenergetice.cz

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP