Pilotní projekt CommUNITY vedený EDF Energy ve spolupráci se společností Repowering London, jež se zabývá komunitními projekty obnovitelných zdrojů, a Energetickým institutem při University College London má za cíl zvýšit lokální spotřebu elektřiny vyráběné střešní fotovoltaickou elektrárnou, a snížit tak výdaje obyvatel domu za elektřinu.
S využitím technologie blockchain tak obyvatelé domu budou moci skrz mobilní aplikaci využívat elektřinu vyráběnou solární elektrárnou, ukládat ji v bateriích, či svou přidělenou část výkonu zdroje prodávat sousedům.
„Skrz spolupráci s našimi partnery a využívání technologie blockchain má tento projekt v Brixtonu ukázat, jak by malé komunity v hustých městských oblastech mohly těžit z nízkoemisního, lokálního energetického systému novým a inovativním způsobem,“ uvedl Xavier Mamo, ředitel sekce Research & Development u EDF Energy.
Přestože dle stávajících právních předpisů odběratelé nemohou nakupovat nebo prodávat elektřinu jiným odběratelům, v rámci programu britského energetického regulátora Innovation Link mohou podobné pilotní projekty fungovat.
Projekt by měl být spuštěn v průběhu března, běžet by měl zhruba půl roku do letošního října.
Na potenciál blockchainu sází stále více hráčů
Technologie blockchain je v současné době stále spojována především s oblastí kryptoměn, zejména v souvislosti s boomem kryptoměny Bitcoin. Stále častěji se však objevují projekty a inciativy nejen v Evropě, které ukazují, že blockchain má obrovský potenciál také v energetice.
Stále více hráčů na energetickém trhu tak začíná v poslední době sázet na využití potenciálu technologie blockchain v energetice.
Možné aplikace technologie blockchain v odvětví energetiky byly i jedním z hlavních témat konference Share your Energy, která proběhla v polovině loňského listopadu.
Zdroj: oenergetice.cz
Komentáře