Za vznikem odpadkové skvrny, konkrétně vypouštění plastového a chemického odpadu do řek a oceánů, který je následně unášen mořskými proudy a koncentrován v určitých oblastech, stojí člověk.
Takto také vznikla odpadková skvrna u západního pobřeží USA mezi Kalifornií a Hawajskými ostrovy. Rozloha oblasti zamořené odpadem se odhaduje na 1,6 milionů kilometru čtverečních, skvrna je tedy 4,5 krát větší než Německo. Hmotnost odpadu tvořícího skvrnu je odhadována na 80 000 tun.
Světové oceány zbaví odpadu nápad mladého Nizozemce
Za projektem The Ocean Cleanup stojí aktuálně čtyřiadvacetiletý Nizozemec, který navrhl relativně jednoduchý způsob, jakým se dá odpad z moří odstranit. Odpad bude shromažďovat 600 metrů dlouhá plovoucí hráz. Hráz budou pohánět mořské proudy, vlny a také větrná energie.
Veškerá zařízení umístěná na hrázi, která pro svůj provoz potřebují elektřinu jako např. signalizační světla nebo komunikační a navigační systém, budou napájeny pouze ze solárních panelů. První z celkového počtu 60 autonomních plovoucích jednotek bude do Pacifického oceánu vypuštěna již začátkem září. Jakmile budou všechny jednotky v provozu, mají do 5 let zredukovat velikost velké pacifické odpadkové skvrny na polovinu.
The Ocean Cleanup Technology, Explained
Dopad projektu má být jednoznačně pozitivní
Někteří odborníci se však k navrženému systému staví kriticky, protože nebude schopen zachytit odpad, který se nachází ve větších hloubkách. Systému je také vytýkáno, že spolu s odpadem plovoucím u hladiny bude zachytávat plankton a drobné živočichy, kteří se také pohybují pouze díky energii mořských proudů.
Závěry vědeckých studií, které byly pro tento způsob zachytávání odpadu zpracovány, však tvrdí, že dopad projektu do přírodních ekosystémů bude jednoznačně pozitivní. The Ocean Cleanup je tak doposud nejrozsáhlejší a nejpokročilejší projekt, který má reálnou šanci značně zredukovat zamoření oceánu plastovým odpadem.
Zdroj: oenergetice.cz
Komentáře