Třiapadesát obcí ze všech devíti potenciálních lokalit pro hlubinné úložiště radioaktivního odpadu obdrží z jaderného účtu jednorázový příspěvek 1 milion korun. A to díky změně atomového zákona prostřednictvím novely zákona č. 416/2009 Sb., o urychlení výstavby dopravní, vodní a energetické infrastruktury a infrastruktury elektronických komunikací, která s Novým rokem nabyla účinnosti.
Na základě usnesení vlády z 21. prosince 2020 nyní budou průzkumné práce probíhat na čtyřech doporučených lokalitách. Počítá se tak s dalšími kompenzacemi, průběžnou komunikací a pokračováním transparentního poskytování všech potřebných informací.
„K převedení jednorázového příspěvku došlo prostřednictvím Správy úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) v pondělí 4. ledna. Považuji za správné, že se nám podařilo najít řešení, jak obce kompenzovat v souvislosti s už realizovaným geofyzikálním výzkumem,“ říká vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček a dodává:
„Hlavní kompenzace pro obce, na jejichž území by potenciálně mohlo nýt hlubinné úložiště radioaktivního odpadu, teprve budou, a to samozřejmě zejména tam, kde budou pokračovat průzkumné práce. Aktuálně poskytovaný milion se týká dřívějších činností.“ Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO), resp. ministr Havlíček, tak plní slib, který dal na setkání zástupcům obcí 17. července 2019.
Příspěvek náleží obci, pokud SÚRAO podalo žádost o stanovení průzkumného území pro ukládání radioaktivního odpadu v katastrálním území obce v době od 1. ledna 2017 do 31. prosince 2018. Novela atomového zákona rovněž zvyšuje jednorázovou částku na 60 milionů korun pro každou obec, pokud by se na jejím katastrálním území stanovilo chráněné území pro ukládání radioaktivního odpadu v podzemních prostorech.
„Příprava hlubinného úložiště je záležitostí veřejného zájmu vysoké důležitosti, a proto věřím, že se nám danou věc podaří - ve spolupráci se samosprávou - zodpovědně vyřešit tak, abychom minimalizovali zátěž pro budoucí generace. Věřím, že i kompenzace přispějí k tomuto společnému cíli,“ říká náměstek ministra průmyslu a obchodu pro energetiku René Neděla.
Vláda schválila 21. prosince 2020 výběr čtyř doporučených lokalit pro umístění hlubinného úložiště radioaktivního odpadu - Březový potok na Klatovsku, Horka mezi Třebíčí a Velkým Meziříčím, Hrádek u Jihlavy a Janoch u Temelína. Na těchto lokalitách se uskuteční návazné výzkumné a průzkumné práce kvůli výběru finální a záložní lokality, které by měly být potvrzeny do roku 2030.
Komentáře