2/2024

Nové instalace německých onshore větrných elektráren se výrazně propadly

| autor: oEnergetice.cz - Jiří Salavec0

Nové instalace německých onshore větrných elektráren se výrazně propadly

V meziročním srovnání bylo připojeno o 47 procent méně výkonu – do konce listopadu celkem 2,6 GW, během listopadu jen 98 MW. 

Výroba větrných elektráren jak na pevnině, tak na moři ovšem roste a mohla by za rok 2018 dosáhnout 110 TWh se zhruba 19% podílem na domácí spotřebě.

V Německu za rok 2018 přibude výrazně méně větrných elektráren na pevnině ve srovnání s minulým rokem. 

Dle dat německého energetického regulátora bylo do konce listopadu instalováno 2,6 GW výkonu, což je v meziročním porovnání o 47 % méně. Během měsíce listopadu bylo připojeno jen 98 MW.

Od roku 2014 bylo přitom v Německu v těchto zdrojích nainstalováno přes 20 GW – v průměru tedy 5 GW ročně.

Prudký pokles v nově instalovaném výkonu je dán změnou způsobu podpory, která je nyní soutěžena formou aukcí. Na příští rok je naplánováno celkem 6 aukcí, ve kterých Německo podpoří 3 675 MW výkonu v pevninských elektrárnách za maximální cenu 62 EUR/MWh.

Dalším důvodem jsou, dle nedávné zprávy FA Wind, právní a administrativní průtahy. Schválení alespoň části ze zhruba 10 GW výkonu uvězněného v povolovacích procesech by dle skupiny BWE pomohlo konkurenci v nadcházejících aukcích.

Výroba z větru v Německu roste

Větrná energetika bude v roce 2018 na druhé příčce největších výrobců elektřiny v Německu s 19% podílem na celkové domácí spotřebě (dle odhadů společnosti BDEW). Na prvním místě se i přes rozvoj OZE drží uhelné elektrárny.

Podle odhadů Fraunhofer ISE letos větrné elektrárny v Německu vyrobí 110 TWh, což zahrnuje kromě pevninských elektráren také přes 6 GW elektráren na moři, které dosahují vyšší doby využití maxima.

Zdroj: oenergetice.cz

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Seven energy
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
SEWACO
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP
Compag
ORGREZ
Ekosev
JMK Recycling
REMA
Huawei
Nevajgluj