2/2023

Německý podíl OZE na spotřebě letos překonal 40 %, splnění cíle do roku 2030 je však nejisté

| autor: oEnergetice.cz - Jiří Salavec0

Německý podíl OZE na spotřebě letos překonal 40 %, splnění cíle do roku 2030 je však nejisté

Do roku 2030 by měl německý podíl výroby OZE vzrůst na 65 %. Dosažení tohoto cíle je ovšem vzhledem k útlumu nových instalací onshore větrných elektráren v ohrožení.

Německé obnovitelné zdroje dosáhly za první tři čtvrtletí letošního roku 42,9% podílu výroby na hrubé spotřebě elektřiny, když vyrobily 183 TWh energie, vyplývá to z dat, které zveřejnila německá asociace BDEW. Za stejné období minulého roku měly obnovitelné zdroje podíl ve výši 38,1 % (166,5 TWh), meziročně si tak polepšily o téměř 5 %. Nejvýznamnějším zdrojem jsou offshore větrné elektrárny, které vyrobily 72 TWh, pomyslnou druhou příčku pak drží elektrárny fotovoltaické s 41 TWh.

Za březen se díky silnému větru podíl výroby z OZE vyšplhal na 52 % (v jednom týdnu dokonce na 65 %). Podle odhadů BDEW by se při průměrné výrobě za čtvrté čtvrtletí měl podíl výroby z OZE v Německu za celý rok 2019 udržet nad 42 %.

„Je velmi potěšující, že se podíl obnovitelných zdrojů tolik zvýšil a že využívání konvenčních zdrojů energie neustále klesá. Rekordní data jsou však v ostrém kontrastu s dramatickou situací, pokud jde o rozšiřování větrné energetiky. Kvůli nedostatku prostoru a stále více omezujícím předpisům sklouzáváme do skutečné recese. Pokud politici konečně neuvolní brzdy při rozšiřování větrných turbín,  65 procentní cíl určitě nesplníme,“ uvedl Stefan Kapferer, předseda výkonné rady BDEW.

Oproti výrobě z obnovitelných zdrojů zaznamenaly meziroční pokles hnědouhelné a černouhelné elektrárny. Ty za prvních devět měsíců minulého roku vyrobily 171,1 TWh elektřiny, zatímco letos za stejné období jen 125 TWh. Část této výroby ovšem kvůli vysokým cenám emisních povolenek převzaly elektrárny plynové. Minulý rok se do října z plynu vyrobilo 59,4 TWh, zatímco letos to bylo o 11 % více (66 TWh).

Instalace nových onshore větrných elektráren drhnou

Asociace BDEW však varuje před rapidně klesajícími instalacemi nových větrných elektráren na pevnině. Těch za první tři čtvrtletí přibylo jen 0,5 GW (2,4 GW v roce 2018 a 5,3 GW v roce 2017). Bez dalšího rozvoje tohoto segmentu je, dle BDEW a studie konzultantské společnosti Prognos, ohrožen cíl Německa dosáhnout podílu 65 % výroby z OZE do roku 2030.

Výstavba onshore větrných elektráren se potýká s problémy, jako je odpor ze strany obyvatel v místech výstavby. Ani pořádané aukce na podporu OZE přitom neposkytují pro investory dostatečné pobídky. Do zatím poslední říjnové se přihlásily projekty s ani ne třetinovým výkonem oproti poptávanému.

Zdroj: oenergetice.cz

ilustrační foto/pixabay

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP