1/2024

Německo udělilo zakázku na čtvrtou elektrárnu, která má na jihu země zajistit stabilitu soustavy

| autor: David Vobořil| zdroj: oenergetice.cz0

power-station-645524_640.jpg
zdroj: Pixabay

Německý provozovatel hnědouhelných elektráren a dolů LEAG, vlastněný EPH Daniela Křetínského a PPF Petra Kellnera, bude od roku 2023 provozovat novou plynovou elektrárnu na jihu Bavorska. Tato elektrárna bude postavena za účelem zajištění dostatečného výkonu na jihu Německa po uzavření posledních jaderných elektráren v zemi.

Společnost LEAG postaví a bude provozovat novou 300MW elektrárnu v Leipheimu, označovanou dle německého energetického zákona jako „Speciální síťové vybavení“. Tuto zakázku získala od provozovatele přenosové soustavy Amprion společnost Gaskraftwerk Leipheim (GKL), ve které LEAG nedávno odkoupil stoprocentní podíl.

„Speciální síťové vybavení je důležitou součástí přenosové sítě budoucnosti. S výsledkem tohoto vícevrstvého nabídkového řízení jsme ve druhé oblasti našli také dobré řešení, které zajistí stabilitu sítě,“ uvedl Dr. Hans-Jürgen Brick, generální ředitel společnosti Amprion.

Elektrárna bude používána výhradně pro zajištění bezpečnosti a spolehlivosti přenosové soustavy v nouzových situacích, a nebude tedy prodávat vyrobenou elektřinu na trhu.

Jedná se o jednu ze čtyř elektráren, které budou za tímto účelem postaveny, všechny se nachází na jihu Německa, kde stabilitu soustavy ohrožuje odstavování jaderných elektráren a stagnující výstavba nových přenosových vedení ze severu. Elektrárny budou financovány z kapes spotřebitelů skrze síťové poplatky, které již nyní v Německu tvoří více než čtvrtinu průměrného účtu za elektřinu.

Zbylé tři elektrárny postaví Uniper, RWE a EnBW

První zakázku získal od společnosti TenneT počátkem roku 2019 Uniper. Společnost postaví novou plynovou elektrárnu v lokalitě Irsching poblíž Ingolstadtu. Uniper již v lokalitě provozuje paroplynové zdroje Irsching 4 (561 MW) a Irsching 5 (846 MW), které na konci loňského roku uvedl po 7 letech opět do provozu.

Transnet BW udělil zakázku na výstavbu elektrárny na topný olej v lokalitě Marbach am Neckar. Překvapivá nebyla jen vítězná technologie, ale také skutečnost, že nabídku získala energetická společnost EnBW, mateřská společnost Transnet BW.

Třetí zakázku získala od Amprionu společnost RWE, která v lokalitě Bilbis postavi 300MW plynovou elektrárnu. Všechny tři zdroje by měly bát uvedeny do provozu v říjnu 2022.

Němečtí provozovatelé zažádali o zdroje v roce 2017

Němečtí provozovatelé přenosové soustavy o nutnosti výstavby zdrojů sloužících jako „Speciální síťové vybavení“ o výkonu 2 GW na jihu Německa informovali v březnu 2017. Německý regulátor o tři měsíce později potvrdil potřebu těchto zdrojů, jejich instalovaný výkon však snížil na 1,2 GW.

„Pokud má být i po uzavření posledních jaderných elektráren v Německu zajištěna spolehlivá dodávka elektřiny, měly by být v jižním Německu postaveny systémové elektrárny o instalovaném výkonu nejméně 2 GW,“uvedli němečtí provozovatelé přenosové soustavy (PPS) ve své zprávě na počátku roku 2017.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP
Compag
ORGREZ
Ekosev
JMK Recycling
REMA