2/2023

Nemáme dnes žádný plán pro dodávání energií do Evropy, který by nezahrnoval Rusko

| autor: Michael Shellenberger, překlad: redakce1

pexels-pok-rie-5850492.jpg
zdroj: pexels

Michael Shellenberger pokračuje ve své úvaze o tom, jak naplňování zelené ideologie pomohlo Evropě, a Ukrajině, vytvořit si dokonalého nepřítele. V dnešním díle se autor zaměřuje na jeden evropský stát, který si za poslední léta vybudoval silnou závislost na ruských energetických komoditách. Nakonec ukazuje, jak z toho všeho ven.

Zelené kampaně v Německu dokázaly zničit jeho energetickou nezávislost – nazývají je Energiewende neboli „energetický obrat“ – neboli úspěšné zaprodávání se politiků zvláštní verzi environmentalismu. Změna klimatu byla označena jako krátkodobá apokalyptická hrozba pro přežití lidstva, přičemž nad technologiemi, které by mohly rychle a efektivně pomoci s klimatickými změnami: jadernou energií a zemním plynem, ohrnovali nos.

V Německu byla na přelomu tisíciletí elektřina z asi 30 % jaderná. Německo ovšem začalo rušit své spolehlivé a levné jaderné elektrárny (Greta Thunbergová označila jadernou energii za „extrémně nebezpečnou, drahou a časově náročnou“ a to přesto, že ji Mezinárodní panel pro změnu klimatu OSN považuje za nezbytnou a každý velký vědecký přehled považuje jadernou energii za nejbezpečnější způsob výroby spolehlivé energie).

Do roku 2020 snížilo svůj jaderný podíl z 30 % na 11 %. Poslední den loňského roku Německo odstavilo polovinu ze svých zbývajících šesti jaderných reaktorů. Další tři by měly být odstaveny na konci letošního roku (pro srovnání sousední Francie uspokojuje 70 % svých potřeb elektřiny pomocí bezuhlíkových jaderných elektráren).

Německo kromě toho okázale utrácí za obnovitelné zdroje závislé na počasí – až 36 miliard dolarů ročně – především za solární panely a průmyslové větrné turbíny. Jenomže s nimi jsou problémy. Solární panely musí být někde umístěny. V evropském prostoru potřebuje solární elektrárna 400 až 800krát více půdy než elektrárny na zemní plyn nebo jaderné elektrárny k výrobě stejného množství energie. Zemědělská půda musí být rozdělena, aby mohla hostit solární energii. A solární energie je v těchto dnech stále levnější hlavně proto, že evropské dodávky solárních panelů jsou vyráběny otrockou prací v koncentračních táborech v rámci čínské genocidy proti ujgurským muslimům.


Přečtěte si také:

Zelené bludy Západu posílily Putina


V konečném důsledku není možné utratit dost na klimatické iniciativy, abychom napravili svět, pakliže je ignorována jaderná energie a plyn. V letech 2015 až 2025 bude německé úsilí o ekologizaci výroby energie stát 580 miliard dolarů. Navzdory této enormní investici stojí německá elektřina stále o 50 % více než ta francouzská, která je k jaderné energii vstřícná. Zároveň výroba německé elektřiny produkuje osmkrát více uhlíkových emisí na jednotku. Navíc Německo získává více než třetinu své energie z Ruska.

Německo se dostalo do pasti. Mohlo by spálit více uhlí a podkopat svůj závazek ohledně snižování emisí uhlíku. Nebo by mohlo využívat více zemního plynu, který produkuje polovinu emisí oxidu uhličitého než uhlí, ale za cenu závislosti na dováženém ruském plynu. Berlín si musel vybrat mezi tím, zda rozpoutá Putinův hněv na sousední země nebo vyvolá hněv Grety Thunbergové. Vybral si Putina.

Právě kvůli těmto politickým rozhodnutím může Vladimir Putin zastavit plyn proudící do Německa, takže najednou Němci nebudou mít možnost vařit nebo vytápět své domovy. Pokud nedojde k velkým změnám, bude Putin nebo jeho nástupce oplývat takovou mocí pro každou dohlednou zimu. Je to stejné, jako kdybyste věděli, že vám hackeři ukradli bankovní údaje, ale heslo jste si nezměnili.

Tento obsah je uzamčen

Pro zobrazení se přihlaste do účtu s aktivním předplatným.

Komentáře

  1. Bylo by dobré, kdyby autor doplnil zdroje jaderného paliva pro jaderné elektrárny v Evropě, vč. ČR a Francie. Bezuhlíkové rozhodně nejsou a stejně tak nejsou bezemisní. Jaderná elektrárna produkuje obrovské množství tepla, které ve svém důsledku mění ve vodní páru a ta je ještě intenzivnějším skleníkovým plynem než CO2! Z článku je patrná autorova neznalost technologií a spíše politické zaměření, které je pouze názorem, nikoliv návrhem řešení.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP