2/2023

Největší přeshraniční projekt na zachycování a ukládání uhlíku se nadále rozvíjí

| autor: oEnergetice.cz - Zuzana Vrbová0

Největší přeshraniční projekt na zachycování a ukládání uhlíku se nadále rozvíjí

Na konferenci pořádané norskou vládou a Evropskou komisí v minulém týdnu uzavřelo několik velkých průmyslových hráčů předběžné dohody na dodávku zachyceného CO2 do úložišť norské ropné společnosti Equinor, která projekt zaštiťuje. Projekt Northern Lights podpořili například ArcelorMittal či výrobce cementu Heidelberg Cement.

Dle Equinoru, který kvůli projektu spojil síly s dalšími společnostmi specializujícími se na těžbu ropy, Shell a Total, jde o první přeshraniční projekt na ukládání uhlíku na světě. Na konferenci pak společnosti podepsaly memorandum o porozumění a státní gigant Equinor nyní doufá v úspěšnost projektu v komerčním měřítku.

Předchozí evropské CCS projekty totiž většinou ztroskotaly kvůli nemožnosti rozšířit technologie, zajistit financování nebo plně využít poskytnutých dotací. Projekt má prozatím zajištěnou podporu norského ministerstva energetiky – dle ministra Kjella Freiberga bude CCS důležitým odvětvím ekonomiky, které vytvoří i velké množství pracovních míst, prozatím ale uznal existenci finančních a právních bariér.

Technologie se prozatím nevyplatí

CCS není levnou technologií. Odhady z roku 2016 ukazují, že zachytit a uložit tunu emisí CO2 vyjde přibližně na 100 eur. Vzhledem k tomu, že cena povolenky v Evropském systému obchodování s povolenkami, který stanovuje cenu uhlíku v Evropě, je přibližně 25 eur za tunu, zachytávání se v současnosti ekonomicky zdaleka nevyplatí. K vytvoření úplného řetězce by byla zapotřebí alespoň jedna miliarda eur.

Návrh fungování ukládání CO2 u nizozemského projektu. Zdroj: https://www.rotterdamccus.nl/en/

Projekty se množí

Projekt Northern Lights plánuje zachytávat CO2 rovnou u zdroje, u průmyslových zařízení, jako jsou právě například ocelárny a cementárny, u kterých je snižování emisí skleníkových plynů poměrně náročné. Následně by byl stlačený plyn lodí exportován do úložných lokalit a trvale uložen pod mořským dnem.

Ač technologie zatím není ekonomicky příliš výhodná, podobný projekt byl odstartován i v Nizozemsku. Porthos, rotterdamský projekt, který k přepravě plánuje využít potrubí, má za cíl uskladnit až 10 milionů tun emisí, tedy dvakrát víc, než má v současnosti za cíl Northern Lights.

Emise CO2 plánuje zachytávat z velkého množství průmyslových areálů kolem nizozemského přístavu, a poté je ukládat do vyčerpaných úložišť zemního plynu. Porthos má ambice se postupem času propojit s Belgií a Německem.

Zdroj: oenergetice.cz

ilustrační foto/pexels

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP