2/2023

Návrh směrnice o čištění městských odpadních vod si vyžádá značné investice, upozorňuje EurEau

| autor: Martina Jandusova0

21091430259_ff1261f5d2_c
zdroj: flickr.com

Evropská federace vodárenských společností v únoru zveřejnila stanovisko k revizi směrnice o čištění městských odpadních vod. Mimo jiné z ní vyplývá, že ekonomická náročnost navržených opatření je Evropskou komisí podhodnocená.

Původní směrnice o čištění městských odpadních vod je v této chvíli už 30 let stará. Díky ní se podařilo snížit znečištění životního prostředí odpadními vodami a zlepšit stav evropských vodních útvarů. Směrnici je ale třeba revidovat, aby bylo možné čelit novým výzvám.

Návrh si vytyčil čtyři ambice:

  • umožnit provozovatelům vodohospodářské infrastruktury po celé Evropě, aby dokázali vyřešit zbývající zdroje znečištění,
  • sladit se se zastřešujícími cíli udržitelného rozvoje OSN a Evropskou zelenou dohodou,
  • zlepšit řízení sektoru odpadních vod a
  • více lidem zpřístupnit přístup k hygienickým zařízením.

Evropská federace vodárenských společností (EurEau) uvítala, že v rámci revize směrnice má dojít k posílení kontrol u zdroje, jelikož se jedná o nejúčinnější způsob, jakým vyřešit znečištění, a to zejména mikroznečišťujících látek.

EAGB_banner_logo_640x426px_mensi_YZEwZvt.width.width-700_Jq75q5W

Proto plně podporujeme zavedení rozšířené odpovědnosti výrobce (EPR), která umožní, aby se investovalo do dalších kroků čištění v případě, že opatření u zdroje nejsou schopna splnit prahové hodnoty kvality odpadních vod. Zároveň by tím neměla být ohrožena cenová dostupnost vodohospodářských služeb,“ uvádí EurEau. Systémy EPR je nutné implementovat před tím, než bude plně realizováno kvartérní čištění mikroznečišťujících látek, aby systémy dokázaly generovat dostatečné finanční prostředky.

Investovat tam, kde to bude pro životní prostředí nejpřínosnější

K tomu, aby bylo možné splnit nové požadavky, budou podle federace potřeba značné investice. Proto se domnívá, že je velmi důležité investovat nejprve tam, kde to přinese největší přínos pro životní prostředí při dosahování nových cílů návrhu.

EurEau předpokládá, že dojde k nárůstu nákladů souvisejících zejména se sekundárním čištěním u většího počtu malých čistíren odpadních vod, s požadavky na terciární a kvartérní čištění a monitorování, dále s cíli pro energetickou neutralitu a správou dešťových vod a odtoky ve městech.

Tento obsah je uzamčen

Pro zobrazení se přihlaste do účtu s aktivním předplatným.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP