Společnost Advanced Materials-JTJ s.r.o. uspořádala v pátek tiskovou konferenci, na které představila výsledky svých nano-projektů. Jedním z produktů nanotechnologické firmy jsou funkční nátěry odstraňující toxické imise.
Nátěrová technologie má vysokou fotokatalytickou účinnost pro čištění vzduchu a vody, chrání povrchy před ultrafialovým zářením a má samočistící efekt. Aktivita vrstvy je podmíněna přítomností ultrafialového světla (UV), které je přirozenou součástí slunečního světla, případně může být zajištěno z umělého zdroje.
%pst%
„Letos uvádíme na trh kompletní kolekci se 150 barevnými odstíny, každý si může najít ten svůj,“ řekl Jan Procházka, ředitel společnosti.
Jaký vliv má fotokatalýza na oxid dusíku?
V loňském roce provedli odborníci z Ústavu fyzikální chemie rozsáhlou škálu testů, která jednoznačně prokázala odstranění NO2 ze vzduchu. Účinnost nátěrové vrstvy se pohybovala kolem 40% při kontaktu vzdušné masy s povrchem.
V podmínkách pražského Smíchova, kde jsou průměrné koncentrace oxidu dusíku kolem 40 mikrogramů na m3 vzduchu, dokázala natřená fasáda odstranit 100g NO2 ročně.
„Zdá se to málo, ale je to obrovské množství, protože když výsledky přepočítáme na znečištění vzduchu, jedná se o stejný efekt, jako kdybychom zcela vyčistili vzduch o objemu 2 a půl mil. m3 na jednom m2,“ okomentoval výsledky obchodní ředitel, Pavel Šefl.
Jan Procházka k tomu dodal: „Nátěrová vrstva funguje jak na oxidy dusíku, tak na na všechny organické látky zhruba s účinností kolem 50%, takže mezi 30 – 60%. A nejenom, že funguje, ale funguje dlouhodobě.“ Po dvou letech totiž nátěr vykazuje stejnou účinnost. Nejstarší realizace jsou 11 let staré.
Aby byl efekt ve městě měřitelný, je potřeba natřít adekvátní povrch. „Máme to již dobře namodelované, když se natře každá pátá fasáda v okruhu 1 km, tak uprostřed kruhu dojde k snížení okolo 25%. Nemá smysl natřít 1 metr,“ uvedl Jan Procházka.
V současné době jsou nátěry poměrně drahé, funkční nátěr stojí přibližně tisíc korun a natřete jím v průměru 10 m2. Dceřiná firma má patenty k levné výrobě nano-částic a zabývá se tím, jak poskytnout pro nátěry super levný materiál.
„Nejběžnější materiál, který dnes kupujeme, stojí okolo 40 – 50 $ za kilogram a to je drahé,“ řekl Jan Procházka a pokračoval: „Přicházíme s výrobním procesem, který dokáže dělat nano-částice v potřebné kvalitě zhruba za dvacetinové náklady – 1.50 $ za kilo – a to by mohlo znamenat masivní rozšíření fotokatalytických nátěrů jako standardního řešení na zateplenou fasádu.“
Nátěry je možné použít i v interiérech. Prokazatelně snižuje nemocnost. „Hodně si je dávají domů alergici,“ sdělil Jan Procházka a pokračoval: „Nátěry jsou aplikovány v interiérech nemocnic, kde probíhají testy. Ovšem zásadní jsou výsledky testů ze školek, kde klesá nemocnost dětí o 30% při aplikaci na strop. Monitorování běží už 5 rokem pod dozorem zdravotního ústavu.“
Důležité je nasvícení natřených ploch, které je problematičtější než ve venkovních podmínkách.
„Jsme nadšenci a technici. Doufám,že jednou budeme mít levnější leteckou dopravu, výrobu energie, budeme umět skladovat energii, mít vyrovnaný smart grid a umožníme elektromobilitu.
Věříme, že umožníme výrobu levné suroviny pro fotokatalytické nátěry a ty se stanou běžnou záležitostí pro čištění vzduchu a ochranu fasád,“ uzavřel konferenci Jan Procházka.
Komentáře