Stávající zákon o odpadech neumožňuje, aby kapalné nebo plynné látky a směsi vyrobené z odpadu přestaly být v případě využití jako palivo odpadem. Ministerstvo proto připravilo vyhlášku, díky které bude možné kapalná a plynná paliva vyrobená z odpadu využít mimo odpadový režim, a současně bude umožněno i materiálové využití.
Nová vyhláška stanovuje, kdy kapalná a plynná paliva z odpadu přestávají být odpadem, konkrétní účely, ke kterým mohou být využívány, požadavky na odpad vstupující do procesu recyklace nebo využití, ze kterého vznikne kapalné nebo plynné palivo z odpadu a na postup jejich zpracování, kvalitativní kritéria, která musí splnit, aby přestaly být odpadem, požadavky na vzorkování a zkoušení, náležitosti průvodní dokumentace, požadavky na údaje o odpadu a požadavky na vedení průběžné evidence.
Zdůvodnění vyhlášky
V případě látek a směsí, které je vhodné používat jako pohonné hmoty nebo se hodí k materiálovému využití, může provozovatel zařízení určeného pro nakládání s odpady požádat o povolení ukončení odpadového režimu podle § 10 odst. 1 zákona o odpadech. To výrazným způsobem ztěžuje jejich výrobu a uplatnění.
Větší využívání těchto odpadů může přispět k odklonu od skládkování. Ministerstvo zdůrazňuje, že zákon o odpadech a navazující prováděcí vyhláška o podrobnostech nakládání s odpady aktuálně omezují možnost ukládání výmětu z dotřiďování separovaných komunálních odpadů na skládky. Jejich cílem je zvýšit recyklaci odpadů, zároveň ale požadují energetické využití nerecyklovatelných odpadů. Jednou z možností je výroba plynných nebo kapalných paliv z odpadu.
Pro takové použití musí být v současné době splněny veškeré podmínky pro nakládání s odpady podle zákona o odpadech. U takto zpracovaných paliv přitom není z hlediska ochrany životního prostředí přísná regulace přinášející velkou administrativní a finanční zátěž nezbytná. Nová vyhláška by proto měla nastavit pravidla, při jejichž splnění bude možné využití paliv z odpadů mimo odpadový režim, ovšem tak, aby v tomto procesu nedocházelo k ohrožení životního prostředí nebo lidského zdraví.
Obdobná vyhláška již byla vydaná pro tuhá paliva z odpadu a tuhá paliva z odpadní biomasy (vyhlášku č. 169/2023 Sb., stanovení podmínek, při jejichž splnění přestává být tuhé palivo z odpadu odpadem).
Pohonné hmoty vyrobené z odpadu a látky a směsi vhodné k materiálovému využití (s výjimkou využití k zasypávání) mohou v současné době přestat odpadem na základě povolení krajského úřadu vydaného podle § 10 odst. 1 zákona o odpadech. Nicméně i v tomto případě je vhodné nastavit jednotná pravidla pro ukončení odpadového režimu vyhláškou jednotně pro celou republiku.
Zákon o odpadech umožňuje, aby paliva vyrobená z odpadu opustila režim nakládání s odpady, pokud prováděcí právní předpis nastaví podrobná kritéria, která zajistí dostatečnou ochranu životního prostředí.
Produkty podle vyhlášky
Navržená vyhláška rozděluje kapalná a plynná paliva vyrobená z odpadu do tří skupin podle vlastností vstupních odpadů a výstupních paliv, dále podle povolených následných způsobů nakládání s těmito palivy s ohledem na hierarchii odpadového hospodářství a na rizika nakládání s těmito palivy pro životní prostředí a zdraví.
1. Paliva kategorie I
Paliva kategorie I jsou výstupy ze zpracování odpadů, které se ale běžně vyrábějí také z primárních surovin. Na jejich kvalitu jsou nastavena přísná pravidla. Poté co opustí odpadový režim, vyhláška nevyžaduje žádné další administrativní nástroje na jejich sledování. Předpokladem je, že při této kvalitě výstupů není dán zájem na nelegálním nakládání, protože nakládání vhodné z hlediska ochrany životního prostředí a odpadové hierarchie představuje současně také nejvýhodnější využití z ekonomického hlediska. Palivo kategorie I přestane být odpadem na výstupu ze zařízení na výrobu paliva.
1.1 Materiálové využití
Vyhláška se primárně zaměřuje na kapalná a plynná paliva z odpadu. U paliv kategorie I, tedy nejkvalitnějšího druhu paliv, zároveň umožňuje, aby vyrobená kapalná a plynná paliva, která splnila požadavky a byl u nich ukončen odpadový režim, mohla být následně využívána nejen energeticky jako paliva, ale také pro účely materiálového využití.
Kvalitativní požadavky pro materiálové využití se totiž nijak neodlišují od požadavků na paliva. Záměrem je usnadnit u těchto kvalitních látek a směsí jejich případné materiálové využití mimo režim odpadu tak, aby pro tento způsob využití nemuselo být vydáváno individuální povolení krajského úřadu podle § 10 odst. 1 zákona.
Vyhláška nijak neomezuje způsoby materiálové využití. Musí jít o způsoby, pro které je vyrobená látka nebo směs vhodná. V tomto případě půjde zejména o ethanol, vodík a další látky, které mohou být využity jako palivo nebo k řadě různých materiálových využití.
V případě kapalných látek a směsí vyrobených z odpadů, které nesplní požadavky na kapalná a plynná paliva kategorie I, zůstává nadále možnost požádat o vydání individuálního povolení k ukončení režimu odpadu podle § 10 odst. 1 zákona. Vyhláška toto nijak neomezuje.
2. Paliva kategorie II
V případě kapalných a plynných paliv vyrobených z odpadu označených kategorií II se jedná o výstup ze pracování jakýchkoliv ostatních odpadů. Podmínky jsou nastaveny obdobně jako u tuhého paliva z odpadu ve vyhlášce č. 169/2023 Sb. Základním předpokladem je, že následné spalování těchto paliv bude probíhat za stejných podmínek jako tepelné zpracování odpadu z hlediska předpisů na ochranu ovzduší. To umožňuje nastavit velmi volné požadavky na samotnou kvalitu těchto paliv.
Předpokladem je, že tímto způsobem budou využívány zejména pyrolýzní oleje a pyrolýzní plyny, ale vyhláška původ těchto paliv konkrétně nespecifikuje. Na rozdíl od tuhého paliva z odpadu, přestávají být kapalná a plynná paliva kategorie II odpadem již okamžikem ukončení technologického procesu jejich výroby. Důvodem je sjednocení s podmínkami pro ostatní kapalná a plynná paliva.
3. Kapalné palivo topný olej z odpadních olejů
Vyhláška v tomto přebírá režim, který fungoval za předchozího zákona o odpadech (zrušený zákon č. 185/2001 Sb.). Tento zvláštní režim se vztahuje výhradně na odpadní minerální a syntetické oleje. Nejedná se o režim pro odpadní jedlé oleje. Výstupy ze zpracování odpadních jedlých olejů mohou při splnění stanovených podmínek přestat být odpadem zejména na základě režimu pro kapalná a plynná paliva kategorie I.
Z hlediska kvalitativní parametrů i obsahu škodlivin je v případě topných olejů z odpadních olejů dostačující splnění podmínek technické normy, která je pro tuto oblast zpracována. Tato paliva lze nicméně spalovat pouze ve vydefinovaných zdrojích. Vypuštění kapalných paliv z odpadních olejů do zcela volného prodeje jako topné oleje z primárních surovin by znemožňovalo jakoukoliv kontrolu splnění podmínek vyhlášky.
Termín připomínek: 2. října 2024
Ke stažení:
Komentáře