1/2021

Macron představil plán France 2030: Podpoříme vodík i malé modulární reaktory

| autor: Martin Voříšek| zdroj: oenergetice.cz0

32605283887_d619fbfbaa_c.jpg
zdroj: flickr.com

Francouzský prezident Emmanuel Macron představil plán France 2030, který je zaměřen na energetiku. V rámci plánu francouzská vláda rozdělí 30 mld. EUR do různých oblastí energetiky. Profitovat z plánu bude především francouzská EDF, která část financí investuje do pilotního projektu malého modulárního reaktoru.

Půl roku před francouzskými prezidentskými volbami zveřejnil současný prezident Emmanuel Macron další plán investic. Po investičním plánu s rozpočtem 100 mld. EUR, který má zajistit restart ekonomiky po pandemii onemocnění COVID-19, došlo i na energetiku. Francouzský sektor energetiky se tak může připravit na podporu ve výši 30 mld. EUR.

Z plánu lze vyčíst, na jaké technologie Francie sází v následující dekádě. Budou to především malé modulární reaktory, obnovitelné zdroje a výroba vodíku. "Jaderná energetika, vodík a obnovitelné zdroje pro nás budou klíčové k výrobě elektřiny z různých zdrojů a ke snížení naší uhlíkové stopy, " uvedl Emmanuel Macron v proslovu při představení plánu "France 2030".

Z celkového rozpočtu 30 mld. EUR je 1 mld. EUR vyčleněna na rozvoj malých modulárních reaktorů. Francouzská EDF již dříve uvedla, že na tuto technologii sází a vidí v ní potenciál. Zároveň chce malé modulární reaktory vyvážet do zemí, které nemají vhodné podmínky pro výrobu z obnovitelných zdrojů energie. Pro tyto země budou jaderné reaktory prostředkem, jak dosáhnout klimatických cílů.

EDF se tím chce připojit ke společnostem, jako je Rolls-Royce nebo NuScale, které patří mezi leadery v oblasti vývoje malých modulárních reaktorů. Cílem je do konce příštího roku dokončit návrh reaktoru o výkonu 170 MW. Pilotní projekt by měl být ve Francii hotov v roce 2030. "Musíme se poohlížet i po jiných skupinách technologií," uvedl Emmanuel Macron.

Francie ovšem neopouští ani plány na výstavbu reaktorů EPR. S jejich výstavbou v Evropě sice zápasí, přesto plánuje výstavbu šesti dalších ve Francii. O jejich realizaci zatím nebylo rozhodnuto, ale objevují se zprávy, že by konečné rozhodnutí mohlo padnout dříve než po dokončení tohoto typu reaktoru ve Flamanville.

Plán přichází přesně v období, kdy se formulují pravidla Evropské taxonomie, na základě které jsou jednotlivé technologie v energetice označeny za "udržitelné". A největší rozpor mezi členskými státy je právě na označení jaderných a plynových elektráren za udržitelné.

Francie sází i na vodík

Kromě malých modulárních reaktorů jsou v centru pozornosti plánu France 2030 i vodíkové technologie. Ve Francii by mělo do roku 2030 vyrůst cca 6,5 GW instalovaného výkonu elektrolyzérů. Žádná jiná evropská země zatím nepředstavila takto ambiciózní plán.

O vodíku navíc nebude spor na půdě Evropské unie, jako je tomu v případě jaderných elektráren. Sama Evropská unie s rozvojem vodíkových technologií počítá. V polovině minulého roku zveřejnila EU vodíkovou strategii (EU Hydrogen strategy), která stanoví základní cíle v oblasti vodíku. Mimo jiné se počítá s tím, že výrobní kapacita elektrolyzérů do roku 2030 dosáhne 40 GW.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Satturn
AB Plast
Partner - SOVAK
EAGB
Faircare
Inisoft
Xylem
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
Ekowatt
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo