Úsek kvality ovzduší Českého hydrometeorologického ústavu zveřejnil publikaci „Znečištění ovzduší na území České republiky v roce 2023“. Rok 2023 byl z hlediska kvality ovzduší vyhovující. Prodloužil tak období od roku 2020, kdy lze konstatovat, že koncentrace látek znečišťujících ovzduší byly výrazně nižší než v předchozím období.
Koncentrace všech látek znečišťujících ovzduší, s výjimkou přízemního ozonu, za hodnocené období 2013–2023 statisticky významně klesají (tab. 1). Hodnocené koncentrace některých látek (suspendované částice PM10 a PM2,5, oxid dusičitý (NO2), oxid siřičitý (SO2), oxid uhelnatý (CO), benzo[a]pyren (BaP), benzen a olovo) dosáhly v roce 2023 nejnižších hodnot za hodnocené období 2013–2023. Poprvé za celou historii měření nebyl na měřicích stanicích překročen žádný z imisních limitů pro suspendované částice PM10 a PM2,5. Navíc v roce 2023 nebyly překročeny, podobně jako v minulých letech, ani imisní limity pro NO2, SO2 a CO.
Nicméně koncentrace některých znečišťujících látek se závažnými dopady na lidské zdraví stále překračují zákonem stanovené imisní limity v některých částech České republiky (ČR). V roce 2023 se jednalo zejména o karcinogenní benzo[a]pyren (0,9 % území ČR, tab. 1, obr. 1).
Emise znečišťujících látek
Vyhodnocení emisí za rok 2023 (předběžná data) ukazuje meziroční pokles u všech emisí. Pokles emisí bylo možné, stejně jako v roce 2022, očekávat v návaznosti na příznivější podmínky topného období, které se promítají do modelového výpočtu emisí z vytápění domácností. K ještě většímu procentnímu snížení došlo u průmyslových zdrojů, mj. v souvislosti s poklesem produkce u energeticky a emisně náročných komodit. Podle předběžných údajů se výroba železa, oceli ale také cementu snížila meziročně o cca 20 %. Snížení početních stavů prasat a drůbeže i nižší spotřeba minerálních hnojiv jsou příčinou poklesu emisí NH3. V roce 2023 došlo k nejnižší produkci všech sledovaných emisí v hodnoceném období 2013–2023.
Celá zpráva v podobě publikace je zveřejněna zde.
Komentáře