2/2023

Legionella – máme se bát?

| zdroj: Veolia0

pexels-pavel-danilyuk-8442150.jpg
zdroj: pexels

Před nedávnou dobou řada z občanů Evropské unie zaznamenala smutnou správu o úmrtí předsedy Evropského parlamentu Davida Sassoliho. Podle dostupných informací byla příčinou úmrtí infekce plic způsobené bakterií rodu Legionella, velmi pravděpodobně její druh Legionella pneumophila.

Již z latinského jména „pneumophila“ vyplývá, že se jedná o bakterii, která má „ráda“ plíce. A skutečně se jedná o bakterii nebezpečnou, a to zejména pro starší a oslabené jedince. Rizikem je vdechnutí této bakterie z aerosolu.

Bakterie rodu Legionella se běžně vyskytují ve všech složkách životního prostředí, a to v množstvích, která v podstatě člověku neškodí, neboť si s případně agresivní formou dokáže zdravý imunitní systém poradit. Jiná situace ovšem nastává, pokud je člověk zasažen velkými dávkami a takový nápor jeho tělo pak nemusí zvládnout.

Problémem Legionelly je to, že se jí velmi dobře daří v teplé vodě, jejíž teplota je zároveň příjemná i člověku. Riziko jejího namnožení tak hrozí zejména v teplovodních systémech určených k vytápění, chladících okruzích a rozvodech teplé vody. Aby se zabránilo přemnožení tohoto mikroorganismu je nezbytná náležitá péče o uvedené rozvody, a především kvalitní monitoring kvality vody v těchto systémech.

Skupina Veolia, která v České republice provozuje tisíce kilometrů rozvodů teplé vody, má zpracovanou detailní metodiku rizikové analýzy, kterou používá při kontrole provozovaných rozvodů a při zjištění jakékoli závady jsou okamžitě přijímána ověřená nápravná opatření.

K dalšímu posunu v kvalitě služeb došlo v nedávné minulosti, kdy společnost Pražské vodovody a kanalizace, a.s. („PVK“) zavedla ve vlastní laboratoři novou metodiku monitoringu výskytu bakterie rodu Legionella. Zatímco klasické kultivační metody trvají řádově týdny a jsou velmi citlivé na kvalitu provedení jednotlivých kroků analýzy, poskytuje nově zavedená metoda výsledky v řádech hodin, maximálně jednotek dní.

Jedná se o PCR metodu, stejnou, jaká se využívá při analýzách na přítomnost viru SARS-CoV-2. Nikoho dnes nepřekvapí, že vzorek slin nebo stěr z nosní sliznice je odebrán jeden den odpoledne a druhý den ráno obdrží dotyčný informační SMS o výsledku testu.

Díky zavedení a akreditaci Českým institutem pro akreditaci, o.p.s. této moderní metody může laboratoř PVK prakticky okamžitě doručit výsledek rozboru zaměřeného na zjištění nejen přítomnosti, ale i množství bakterie Legionella. Provozovatel teplovodního rozvodu pak může neprodleně reagovat a v řádu dnů situaci napravit. Analýzy neprovádí laboratoř PVK pouze pro společnosti ze skupiny Veolia, ale i pro externí zákazníky, kterými jsou hotely, wellness centra, bazény, nemocnice, domovy pro seniory a další.

V době návratu „do normálu“ po odeznění současné epidemie a obnově provozu řady těchto zařízení je právě kontrola a přijetí návazných opatření (vyhřátí systémů teplé vody na zhruba 80 °C, šoková chlorace) v případě potvrzení přítomnosti bakterie zásadní pro zajištění bezpečných a kvalitních služeb.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP