2/2023

Které startupy se věnují cirkulární ekonomice plastů?

| autor: František Vörös, konzultant0

pexels-sarah-chai-7262933.jpg
zdroj: pexels

Po článku Výrobní trendy a inovace v roce 2022 se nyní zaměříme na aktivity startupů v cirkulární ekonomice plastů.

Startupy, též nazývané jako firmy budoucnosti, zaznamenaly v minulém roce řadu významných úspěchů. Odhaduje se, že celosvětově bylo do aktivit startupů vloni investováno 500 miliard USD, z toho v Evropě 120 miliard USD. Na evropských investicích se, dle informací fondu Atomico, podílely severské státy 38 %, následovala skupina zemí Francie, Belgie, Nizozemsko a Lucembursko s 30 % podílem. Na německy mluvící země připadlo 18 % a peloton uzavírají státy střední a východní Evropy s 5 % podílem.

České startupy „protočily“ miliardy Kč. Nejúspěšnější z nich, antivirová společnost Avast, která byla založena v roce 1988 a má po celém světě přes 400 milionů uživatelů, zvýšila za první pololetí 2021 provozní zisk na 5,9 miliardy Kč. Prodejem společnosti za 186 miliard Kč americké společnosti Norton Life Lock vznikl konglomerát, který se zařadil mezi deset největších softwarových společností na světě. Další český startup Rossum přilákal třetí nejvyšší investici svého druhu v historii ČR v objemu dvě miliardy Kč, bude své aktivity rozvíjet v oblasti umělé inteligence. Ke vstupu do miliardářského klubu mají nakročeno české startupy Apify, Yieldigo a Memsource.

Startupy otevírají možnosti využívání dat k předvídáním budoucího rozvoje. Tradiční inovační procesy byly založeny na experimentálních, empirických datech. Současná výpočetní technika je schopná produkovat simulovaná data, s přesností odpovídající experimentálním metodám, ale v bezprecedentním rozsahu.

Evropský Green Deal představuje narušení celého řetězce chemických procesů a souvisejících průmyslových odvětví. Chemikálie, které se používaly pro desetiletí, již nelze používat a výrobci musí najít udržitelné náhrady. Počítačem řízený molekulární design se schopností generovat obrovské množství simulovaných dat usnadňuje překonat dosavadní hranice objevování nových materiálů. Tímto způsobem vyvinuly američtí vědci ve spolupráci se společností Evonik přísadu Vestenamer, která zvyšuje kvalitu recyklací vyřazených pneumatik (jenom v Evropě se vytřídí 3,6 mil. tun vyřazených pneumatik).

Na webových stránkách www.startups-insights.com vyselektovali 3 964 startupů a scaleupů, které jsou aktivní v osmi oblastech cirkulární ekonomiky plastů. Jedná se o tyto aktivity:

Tento obsah je uzamčen

Pro zobrazení se přihlaste do účtu s aktivním předplatným.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP