2/2023

Výrobní trendy a inovace v roce 2022

| autor: František Vörös, konzultant0

web-g5a247b3ad_640.jpg
zdroj: pixabay

Webová stránka StartUs insights registruje téměř 2,5 milionů startupů a scaleupů z celého světa s téměř 80 tisíci různých technologií. Zatímco hlavním úkolem startupů je nalezení inovativních růstových obchodních modelů, mezi scaleupy se řadí společnosti s alespoň 10 zaměstnanci s růstem průměrného ročního výnosu v posledních třech letech min. o 20 %. Studie z roku 2018 ukázala, že pouze 0,4 % startupů se rozšíří během pěti let natolik, že dosáhne příjem nad 10 milionů USD.

Platforma StartUs Insights Discovery provedla analýzu aktivit různých startupů a scaleupů a z nich vybrala 8 tisíc ke stanovení deseti hlavních trendů v roce 2022 v tomto pořadí:

Průmyslová automatizace

Inovace v řídících systémech a robotické technologii usnadňují a zlevňují výrobní procesy počínaje manipulacemi, obráběním, povrchovými úpravami, montážemi, dokončovacími procesy a balením. Jako příklad zajímavé aktivity uvádějí americký startup e1ectr0n s inovovaným robotickým ramenem. Chorvatský startup Gideon Brothers navrhl pokročilý systém vizuálního vnímání procesů dopravy materiálu, včetně nezbytných pohybů na výrobní lince.

Aditivní výroba

Technologie 3D tisku poskytuje efektivní a rychlý převod navrženého modelu výrobku na konečný produkt pomocí počítačového projektování. Americký startup Xact Metal vyvinul software pro 3D tisk kovových předmětů fúzí kovového prášku s přispěním laserové tiskárny. Švýcarský startup Nematx vyvinul plastové díly z tekutých krystalických polymerů /LCP/ pro aplikace v letectví, lékařství a elektroprůmyslu.

Umělá inteligence

Moderní výrobní zařízení poskytují značné množství dat, která může umělá inteligence analyzovat a následně realizovat optimální procesy snižování nákladů v řetězci od zásobování, skladování, zpracování, řízení kvality a skladování. Indický startup Zeominds vyvinul nástroj ZeoAnalyzer, který poskytuje data pro preventivní údržbu, včetně optimalizace zásob dílů. Zvyšuje se tak produktivita linek a snižují náklady na údržbu. Německý startup Deevio se zaměřil na optimalizaci koncové kvality na výrobní lince s využitím kamer a programů, využívajících umělou inteligenci.

Průmyslový internet věcí /IIoT/

Průmyslový internet věcí propojuje prostřednictvím senzorů, přístrojů a dalších zařízeních vrcholový managment s výrobnou a urychluje tak rozhodování. Chilský startup Viga Lab nabízí software, který využívá své senzory, které jsou kompatibilní s digitálními a analogovými stroji, a pomocí webové platformy umožňuje manažérům sledovat výrobní proces z počítače, nebo z chytrého telefonu. Maďarský startup Haris Digital poskytuje bezdrátové senzory ke sběru a přenosu dat o stroji. Senzory zachycují pohyby a vibrace strojů a poskytují přehled o stavu stroje.

Imerzní technologie

Návody na montáže, údržbu a řešení poruch v písemné podobě nejsou optimální. Britský startup Digital vyvinul digitalizované školící metody a pracovní pokyny. Francouzský startup Weviz nabízí software pro optimální školící metody a pracovní pokyny ještě před zahájením údržbářských prací.

Analýzy velkých výrobních dat

Tento obsah je uzamčen

Pro zobrazení se přihlaste do účtu s aktivním předplatným.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Xylem
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
Ekowatt
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
SYBA
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE