2/2024

Konference k CETA představila nové příležitosti pro české firmy

| autor: Tisková zpráva MPO0

Konference k CETA představila nové příležitosti pro české firmy

Konference se konala pod záštitou Ministerstva průmyslu a obchodu ve spolupráci se Zastoupením Evropské komise v ČR a Velvyslanectvím Kanady v ČR.

Do diskuse o dohodě CETA se zapojilo více než sto zástupců firem, expertů z řad státní správy i specializovaných agentur. Konferenci zahájili úvodními slovy náměstek ministra průmyslu a obchodu Vladimír Bärtl, zástupce generálního ředitele pro obchod Evropské komise Mauro Petriccione, velvyslankyně Kanady v České republice Barbara C. Richardson a náměstek ministra zahraničních věcí Martin Tlapa.

V dopolední části moderované náměstkem ministra průmyslu a obchodu Vladimírem Bärtlem byly hlavním tématem příležitosti pro české firmy vyplývající z CETA – jak se změní podmínky při exportu do Kanady či v čem bude dobývání kanadského trhu snazší. Hlavními řečníky byl Mauro Petriccione z Evropské komise a Karl van Kessel ze Zastoupení Kanady při EU.

Hovořilo se o tom, co vše CETA změní a proč je nejlepší obchodní dohodou, kterou EU a Kanada kdy uzavřely. Účastníci si také vyslechli příběhy konkrétních společností zajímajících se o Kanadu, například co všechno musela řešit česká firma GZ Media při budování továrny na vinylové desky v Kanadě.

Odpoledne se panelisté věnovali konkrétním otázkám přístupu na trh Kanady pro podniky z EU: diskuse se věnovala vzájemnému uznávání výsledků posouzení shody v CETA, pravidlům původu a novým podmínkám vnitrofiremní mobility, pohybu investorů a poskytovatelů služeb a možnosti uznávání kvalifikací. Témata byla zvolena s ohledem na časté dotazy z podnikatelského sektoru.

Dohoda CETA je mimořádnou příležitostí a bylo by chybou, kdyby ji české podniky nevyužívaly. Tato konference je součástí strategie komunikace vůči firmám, kde se snažíme ukazovat na příležitosti pro jejich expanzi na třetí trhy,“ vysvětlil náměstek ministra průmyslu a obchodu Vladimír Bärtl.

Zástupce generálního ředitele pro obchod Evropské komise Mauro Petriccione k tomu uvedl, že "dohoda CETA je nejambicióznější obchodní dohoda, kterou kdy EU měla. Evropským firmám přinese řadu obchodních příležitostí".

Finální schválení dohody CETA bude historickým krokem k posílení a prohloubení našeho vztahu s EU a konkrétně s Českou republikou,“ zdůraznila velvyslankyně Kanady Barbara C. Richardson.

To potvrzuje také dopadová studie, kterou si nechalo Ministerstvo průmyslu a obchodu zpracovat. Autoři studie, Jana Šimanová a Aleš Kocourek z Technické univerzity v Liberci, poukazují na to, že CETA má velký potenciál podpořit obchodní a investiční vztahy s Kanadou a odhadují nárůst obchodu až o čtvrtinu. Kanada se také může stát branou pro celý severoamerický kontinent.

Konference celkově vyzdvihla význam dohody pro vzájemné ekonomické i politické vztahy a potvrdila, že CETA je příkladem moderní dohody 21. století, která nastavuje vysoké standardy mezinárodní spolupráce a mezinárodního obchodu.

Další informace k dohodě CETA jsou k dispozici na www.businessinfo.cz/ceta. Text dohody je volně ke stažení zde.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Seven energy
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
SEWACO
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP
Compag
ORGREZ
Ekosev
JMK Recycling
REMA
Huawei
Nevajgluj