2/2023

Kolik stojí výroba jedné tuny TAP z komunálního odpadu? Řekne mi to někdy někdo?

| autor: Pavel Mohrmann2

Pavel Mohrmann
zdroj: redakce

Zatím to nevím. Nikdo mi to nikdy neřekl i přes to, že ČAOH deklaruje tuto cestu jako nejlepší. Na přímou otázku jsem nikdy nedostal odpověď.

Když si sednu ke stolu s energetikem, který chce využívat odpad k výrobě tepla či elektřiny a zeptám se, jak je drahé vyrobit z odpadu nějakou jednotku energie, odpoví mi konkrétním číslem. Nemlží, nehraje obezlovanou, přímo do obličeje mi chrstne nepříjemnou pravdu. Je to rozhodně dražší, než skládky. Já si k tomu přidám obligátních 5 stovek, protože realita asi bude ještě někde jinde a mám zhruba představu, jak ekonomika energetického využití bude vypadat.

Kolik ale stojí výroba tuhého alternativního paliva (TAP), mi ještě nikdo nikdy neřekl. Nesčetněkrát jsem se dozvěděl, že je to nejlepší cesta, mnohokrát, že je to to jediné, co Evropa chce, a že je to do budoucna jediná možná. Kolik ale stojí výroba jedné tuny TAP – chci upřesnit – TAP z komunálního odpadu, jsem se nikdy nedozvěděl.

Tento obsah je uzamčen

Pro zobrazení se přihlaste do účtu s aktivním předplatným.

Komentáře

  1. A ani nedozvíte. Problém je v tom, že odpadové firmy úmyslně mlží a udržují veřejnost v nevědomosti. Dokud se nezakážou skládky (kromě třeba již dále nevyužitelného stavebního odpadu) a nezačnou podporovat třídicí a recyklační technologie - bude tento systémový chaos udržován. Je jasné, že nejlevnější je odpad zahodit. Na tom je postaven celý program odpadových firem (mafií), počínaje usilovnou snahou o znemožnění konce skládek, přes tzv. separovaný sběr odpadu, jehož jediným výsledkem je zaplevelení obcí separovanými smetišti a potěmkinovský podklad pro velkohubá mediální prohlášení o tom, jak výborně třídíme a recyklujeme, až po existenci agentur, které údajně o nakládání s odpady pečují, shromažďují peníze z recyklačních poplatků, aniž by cokoliv z nich na skutečnou recyklaci poskytly.

  2. V ceně hraje významnou roli doprava. Pokud chce kupující nějakou výhřevnost, tak se musí domíchat například plast, který se "dokupuje". Cenu tedy tvoří konkrétní subjekty pro konkrétní projekt. Samozřejmě to ovlivňuje výše podpory, kterou je obvykle kupující ochoten částečně promítnout do kupní ceny. Motivuje tak prodávajícího to vůbec řešit. Nicméně zjednodušeně řečeno vstupy pro výrobu tap jsou zhruba kolem nuly (část má zápornou cenu a část se platí), míchání a sušení jsou náklady, zbytek doprava a režie. Když se podaří, tak zbude zisk, ale žádný zázrak to není. Paradoxně by se odpad tříděný jinak (méně - např pouze PET zvlášť nebo obaly zvlášť nebo dokonce pouze hořlavý a nehořlavý) nemusel zpětně "zhodnocovat" mícháním z vytříděným plastem. Společnost by to vyšlo levněji.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP