2/2023

Kolabující ropný trh může v dubnu zaplavit až o 3 miliony barelů ropy denně navíc

| autor: Daniel Grecman| zdroj: oenergetice.cz0

Kolabující ropný trh může v dubnu zaplavit až o 3 miliony barelů ropy denně navíc

COVID-19 a nadměrná nabídka

Společnost Rystad Energy vypočítala, že před setkáním OPEC+ ve Vídni bylo zapotřebí snížit dodávané množství ropy na trh o 2 miliony bpd, aby došlo k vybalancování trhu. Ve Vídni ovšem k dohodě prohlubující ropné škrty, jakožto ani k dohodě prodlužující ty současné, nedošlo.

Od té doby celosvětová poptávka prudce klesla v důsledku krize v letecké dopravě, průmyslových odstávek, karantén a dalších opatření spojených se šířením viru COVID-19.

Predikce Rystadu

Saúdská Arábie plánuje dodávat na trh 12,3 mil. bpd, dle Rystadu je jejich aktuální produkční kapacita v krátkodobém horizontu 11,5 mil. bpd. Pro duben se počítá s dodávkou v rozmezí mezi 10,8 až 11 mil. bpd, pro květen pak s 11,2 mil. bpd. Únorová dodávka činila 9,8 mil. bpd.

„Každá velká politická mocnost potřebuje někdy připomenout protivníkům a konkurentům její sílu. Věříme, že Saúdská Arábie chce udělit trhu lekci,“ komentoval aktuální situaci na trhu Bjørnar Tonhaugen z Rystad Energy.

Dle ruského ministra Alexandra Novaka je Rusko schopno v příštích 90 dnech zvýšit svou produkci alespoň o 300 tis. bpd, data Rystadu počítají s konzervativním odhadem 200 tis. bpd.

U SAE se počítá se zvýšením produkce o 200 tis. bpd na 3,2 mil. bpd. U Kuvajtu o 110 tis. bpd na 2,8 mil. bpd. Poslední hlavní zemí s velkou dostupnou volnou kapacitou je Irák. V dubnu může zvýšit svou produkci o 250 tis. bpd na 4,9 mil. bpd.

Cena ropy by proto mohla v dubnu dále poklesnout, přestože je ze strany obchodníků s určitým zvýšením produkce kalkulováno.

Ropný trh musí rovněž brát v potaz aktuální situaci v Libyi. Její produkční kapacita je 2,8 milionů bpd. Současná produkce přitom nepřesahuje, v důsledku občanské války, 100 tis. bpd.

Dopad na producenty s vyššími náklady na těžbu ropy

Dle Rystadu existuje také reálné riziko zastavení výroby v některých zemích, například v USA, v důsledku kolapsu spotových cen ropy v případě, že takto nízké ceny přetrvají delší dobu. V dotčených zemích by pak byly krátkodobě otestovány ropné zásoby.

Foto: pixabay

Zdroj: oenergetice.cz

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP