Jenže poslední dobou jim pořád někdo hází klacky pod nohy. Chtějí jim zvýšit poplatky za skládkování. Oni se brání. Chtějí recyklovat, protože ví, že směsný komunální odpad i po recyklaci zůstane doma – tedy na skládkách. Nechtějí zvyšovat poplatky, aby nedej bože nevznikly nějaké konkurenční kapacity.
Posílají starostům a starostkám dopisy s mustrem, jak mají vypadat výstupy ze zastupitelstev. Zveřejňují texty o tom, že experti se bojí obrovského zisku, který by případné konkurenční kapacity zpracování odpadů získali a straší starosty tím, že by se zavázali na desítky let k tomu, že budou muset dodávat odpad jednomu odběrateli bez možnosti změny.
Zapomínají dodat, že
desítky let tyto veřejné prostředky získávají právě členové ČAOH a
mnohdy za to, že vozí vzduch, tedy za hranicí zákona. A bez možnosti
změny. Trh je jasně rozdělen a redakce ví o případech kdy si snahou o
změnu dodavatele těchto služeb někteří starostové a starostky řádně
spálili prsty.
Kdyby byl nucen každý starosta důsledně dodržovat svůj slib o tom, že se o svěřený rozpočet bude starat s péčí dobrého hospodáře, tedy stejně, jako by se staral o majetek svůj, museli by si skládkaři řádně utáhnout opasek.
Takhle jim zbývá obrovské množství prostředků na vymýšlení dopisů, na placení prostoru v plošných médiích, na sdělování „své“ pravdy masám, na pořádání večírků pro civilní novináře, kteří o odpadovém hospodářství ví nemnoho, na ježdění po obcích celé republiky a rozdávání dárků jejich představitelům.
Ale
ty klacky jsou čím dál větší. Takže je v celku možné, že dospějeme k
momentu, kdy si skládkaři budou muset připustit, že o ty obrovské objemy
veřejných peněz mohou přijít a bude nutné pustit chlup.
Asi bych nebyl ani moc překvapen, kdybych z úst vedení ČAOH uslyšel, že ZEVO je nedílnou součástí oběhového hospodářství, což vlastně tvrdili vždy, že skládkovat odpad je prostě neúnosné zatěžování životního prostředí, a proto se rozhodli připravit projekt, dva, tři, čtyři.., na výstavbu ZEVO, protože náš odpad je přeci jejich radost.
Komentáře