1/2024

Kandidát na předsedu Evropské komise: Uhlíková daň je nezbytností

| autor: oEnergetice.cz - Zuzana Vrbová0

Kandidát na předsedu Evropské komise: Uhlíková daň je nezbytností

Evropská unie by dle něj měla k tomuto opatření urychleně přistoupit, aby posílila svůj boj proti klimatickým změnám.

Uhlíková daň by zatížila suroviny, při jejichž zužitkování jsou do ovzduší vypouštěny skleníkové plyny. Jde o poměrně kontroverzní téma, oponenti zdanění například uvádějí, že by daň mohla mít neblahý dopad na sociálně slabší skupiny obyvatel. Zastánci naopak argumentují akcelerací klimatických politik a v ČR například záchranou systému CZT.

Timmermans, který by mohl v průběhu roku 2019 nahradit Junckera na postu předsedy Evropské komise, a získat tak postavení jedné z nejmocnějších osobností Evropy,  je urgentním zastáncem uhlíkového zdanění. Daň by měla mít progresivní nástup, měla by být spravedlivá, zatěžovat tedy především velké korporace, a zavedena přímo na evropské úrovni, jak se Timmermans, bez zacházení do přílišných detailů, vyjádřil.

Uhlíková daň by rovněž mohla pomoci k přechodu na cirkulární ekonomiku, což je jedním ze základních cílů EU pro nadcházející roky. Timmermans je rovněž velkým protagonistou cirkulární ekonomiky a posilování strategie pro boj s plastovým odpadem.

K otázce doprovodných finančních regulací týkajících se snižování emisí skleníkových plynů se nedávno vyslovil i Emmanuel Macron či Nicolas Sarkozy. Macron navrhuje zavedení minimální ceny uhlíku (carbon price floor) v rámci systému EU ETS. Jeho předchůdce Sarkozy je zastáncem uhlíkového cla (border carbon tariff), který by danil zboží na vnější hranici EU.

Zdroj: oenergetice.cz

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP