Evropská unie by dle něj měla k tomuto opatření urychleně přistoupit, aby posílila svůj boj proti klimatickým změnám.
Uhlíková daň by zatížila suroviny, při jejichž zužitkování jsou do ovzduší vypouštěny skleníkové plyny. Jde o poměrně kontroverzní téma, oponenti zdanění například uvádějí, že by daň mohla mít neblahý dopad na sociálně slabší skupiny obyvatel. Zastánci naopak argumentují akcelerací klimatických politik a v ČR například záchranou systému CZT.
Timmermans, který by mohl v průběhu roku 2019 nahradit Junckera na postu předsedy Evropské komise, a získat tak postavení jedné z nejmocnějších osobností Evropy, je urgentním zastáncem uhlíkového zdanění. Daň by měla mít progresivní nástup, měla by být spravedlivá, zatěžovat tedy především velké korporace, a zavedena přímo na evropské úrovni, jak se Timmermans, bez zacházení do přílišných detailů, vyjádřil.
Uhlíková daň by rovněž mohla pomoci k přechodu na cirkulární ekonomiku, což je jedním ze základních cílů EU pro nadcházející roky. Timmermans je rovněž velkým protagonistou cirkulární ekonomiky a posilování strategie pro boj s plastovým odpadem.
K otázce doprovodných finančních regulací týkajících se snižování emisí skleníkových plynů se nedávno vyslovil i Emmanuel Macron či Nicolas Sarkozy. Macron navrhuje zavedení minimální ceny uhlíku (carbon price floor) v rámci systému EU ETS. Jeho předchůdce Sarkozy je zastáncem uhlíkového cla (border carbon tariff), který by danil zboží na vnější hranici EU.
Zdroj: oenergetice.cz
Komentáře