2/2024

Kam s přepáleným olejem? Vyškov chce zvýšit počet nádob

| autor: TZ vyskov-mesto.cz0

Kam s přepáleným olejem? Vyškov chce zvýšit počet nádob

Řeč je o kontejnerech ke sběru použitého oleje. Sběrné zelené nádoby o objemu 240 litrů jsou umístěné v deseti vyškovských lokalitách. Jde tak o další formu třídění odpadu, ve kterém je Vyškov dlouhodobě velmi úspěšný.

Například po dosmažení řízků je třeba slít přepálený olej z pánve nebo fritéz do plastové lahve, zašroubovat ji a odnést do speciálního kontejneru. „Vyškov je v dané otázce napřed, protože nádoby máme v ulicích už od ledna 2017.

Nicméně všichni slýcháváme zprávy z ministerstva životního prostředí, že má stejně dojít k povinnému sběru olejů. Jsme rádi a vděční za to, že obyvatelé našeho města už použitý olej třídit začali. Budeme proto vést jednání o posílení počtu nádob,“ potvrdil vyškovský starosta Karel Jurka.

Soukromá svozová společnost si sama monitoruje, aby nádoby nebyly přeplněné. „V loňském roce šlo o něco nového a neprobádaného, nyní víme, že projekt funguje, a samozřejmě vyžadujeme, aby lidé, když už olej zodpovědně třídí, měli vždy možnost jej do nádoby vhodit.

Nemůžeme mít ovšem oči všude, takže uvítáme podněty od Vyškovanů, pokud by byl někde problém s přeplněností. Zároveň rádi přivítáme návrhy, kde by se nové nádoby mohly objevit,“ vyzval starosta Jurka.

Dosud jich je v ulicích města deset, například v lokalitách Jarní, Lípová, Revoluční, Tyršova, Karla Čapka, na Sídlišti Osvobození nebo na Palánku. „Vylévání potravinářských olejů do odpadu způsobuje jejich usazováním v kanalizaci velké komplikace a škody. Následkem může být neprůchodná domovní kanalizace.

Oleje a tuky mají obyvatelé přelévat ideálně do PET lahví a dobře je uzavřít. Zelené a jasně označené kontejnery pak mají klasický otvor na vhození,“ popsal postup vedoucí odboru životního prostředí Jiří Kutálek.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Seven energy
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
SEWACO
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP
Compag
ORGREZ
Ekosev
JMK Recycling
REMA