2/2024

Jižní Austrálie bude mít první úložiště energie využívající stlačený vzduch

| autor: oEnergetice.cz - Petr Vytlačil0

Jižní Austrálie bude mít první úložiště energie využívající stlačený vzduch

Americká společnost Hydrostor přemění nepoužívaný zinkový důl Angas v Jižní Austrálii na podzemního úložiště energie využívající stlačený vzduch. Zinkový důl je v současné době v údržbě.

Úložiště s výkonem 5 MW a kapacitou 10 MWh bude sloužit k posouvání zátěže během dne, k regulaci frekvence a bude poskytovat stabilitu elektrizační soustavě.

Projekt, jehož náklady jsou 30 milionů australských dolarů, obdrží dotaci 3 miliony dolarů (zhruba 51 milionů korun) z fondu vlády Jižní Austrálie pro technologie obnovitelné energie a již výše zmíněných 6 milionů od ARENA.

„Zatímco v této fázi je technologie stále jenom demonstrací, inovativní způsob skladování energie pomocí stlačeného vzduchu společnosti Hydrostor by mohl rozšířit akumulační možnosti australské soustavy jako doplněk k přečerpávacím vodním elektrárnám a bateriovým úložištím,“uvedl ARENA CEO Darren Miller.

„Akumulace do stlačeného vzduchu má potenciál poskytnout podobné výhody jako přečerpávací vodní elektrárny, nicméně další výhodou je flexibilita v umístění, jako například využití kaverny v již nepoužívaném dole,“ dodal.

Jižní Austrálie se stala semeništěm pro technologie na akumulaci energie. Blackout v roce 2016 odhalil slabiny tamní elektrizační soustavy, jejíž stav neodpovídá moderním trendům v oblasti výroby elektřiny. Od té doby bylo v jižní Austrálii implementováno již mnoho projektů na uchování energie.

CEO Hydrostoru Curtis VanWalleghem uvedl, že společnost zamýšlí v Jižní Austrálii postavit i další úložiště na bázi stlačeného vzduchu.

Video níže je ukázka technologie od společnosti Hydrostor.

Zdroj: energetice.cz

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Seven energy
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
SEWACO
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP
Compag
ORGREZ
Ekosev
JMK Recycling
REMA
Huawei
Nevajgluj