2/2023

Jaký bude venkov v budoucnu? Samozřejmě chytrý!

| autor: Středočeský kraj0

Jaký bude venkov v budoucnu? Samozřejmě chytrý!

Akci pořádalo Krajské sdružení Místních akčních skupin a své představy na ní prezentovali především zástupci Ministerstva pro místní rozvoj ČR, Mendelovy univerzity v Brně, Ministerstva zemědělství ČR a Pracovní skupiny Chytrý venkov.

Chytrý venkov není podle pořadatelů pouze o technologiích, ale zejména o způsobu fungování služeb, pracovního trhu nebo třeba lokální ekonomiky. Není ani o dílčích řešeních jako je Chytrá klíčenka nebo podobně.

„Budoucnost Chytrého venkova je v komplexních řešeních, která budou zahrnovat celou škálu oblastí - od rychlého internetu, přes zdravotnictví, sociální služby až třeba po bezpečnost," řekl v úvodu Martin Draxler (ANO 2011), radní Středočeského kraje pro oblast regionálního rozvoje, cestovního ruchu a sportu.

„Abychom mohli venkov označit za chytrý, tak musíme zajistit pro co nejvíce lidí přístup k novým technologiím a naučit je technologie využívat. Chytrý venkov musí umět vybalancovat sociální, ekonomickou a environmentální oblast a myslet na jeho udržitelnost.

Na druhou stranu pojďme venkovu pomoci, aby se navrátil ke svým kořenům a získal zpět svoji částečně ztracenou moudrost,“ popisuje dále předseda Krajské sítě místních akčních skupin Středočeského kraje Miloslav Oliva.

Podle odborníků se venkov musí naučit nabídnout to, co poskytují města. Ať už se jedná o možné alternativy různých forem práce, služby, vysokorychlostní internet nebo třeba mobilitu a dopravní obslužnost. Podle nich je dobré se inspirovat se zaváděním tzv. smart řešení v severských zemích.

Místní akční skupiny mají za posledních patnáct let na venkově klíčové místo. Díky získaným znalostem a kontaktům v území hrají roli inovačního brokera v mnoha ohledech již dnes.

„Aktivity jednotlivých místních akčních skupin přinášejí nová řešení a podněcují inovativní přístupy. Místní akční skupiny tak dokáží propojit klíčové hráče a orientovat se v oblastech, které je žádoucí inovovat.

Navíc můžeme naše znalosti uplatnit v rámci Tematické pracovní skupiny Smart Village, která se schází v Bruselu a jejímž posláním je připravit podklady pro uvedení konceptu Chytrého venkova do reálného života. A to včetně dotací a finančních nástrojů Evropské unie,” dodává Marek Hartych, vedoucí pracovní skupiny Enviro z Národní sítě Místních akčních skupin ČR.

Podle expertů na koncept Chytrého venkova tkví úspěch zejména v dostupnosti a zavádění nových trendů a v investicích do lidí a jejich vzdělání pro uplatnění v technologické době. Jako příklad uvádí výkonný ředitel Národní sítě Místních akčních skupin Petr Čáp drony.

„Již nyní na některých místech v zahraniční pomáhají drony malým podnikatelům dostat zboží na trhy do větších měst, a to mi přijde skvělé. To je malý zlomek toho, abychom za dvacet let mohli označit venkov za chytrý,” uzavírá Čáp.

Národní síť Místních akčních skupin sdružuje 167 místních akčních skupin z celkových 179 existujících. Ty fungují na základě spolupráce veřejné správy, neziskových organizací a institucí, ale i samotných občanů. Společně pracují na ekonomickém, sociálním a environmentálním rozvoji českého venkova, zemědělství, získávání finanční podpory z fondů Evropské unie nebo národních programů.

Národní síť místních akčních skupin zastupuje své členy při jednáních na národní nebo mezinárodní úrovni. Jejím cílem je udržet kvalitní, prosperující a stabilní český venkov. Více na www.nsmascr.cz a www.mistniakcniskupiny.cz

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP