Zkušenosti říkají jasně: vykazovaná čísla jsou úplně něco jiného, než praxe. Čísla na papírech je opravdu nutné brát s rezervou. Recyklace kdekteré odpadové komodity je toho důkazem a stavební a demoliční odpady rozhodně nejsou výjimkou.
Stará legislativa více či méně umožňovala navézt SDO „někam“, vytvořit na papíře dojem, že to bylo potřeba a bylo zrecyklováno. Statistika jde v tomto případě nahoru, čísla jsou krásná a my se můžeme hrdě plácat po ramenou.
Jak je to doopravdy? Jak je to aktuálně?
„Letošní leden a únor byl nejhorší začátek roku, který jsme v dobách recyklace a podnikání vůbec kdy zažili, a to nám situace kolem Covid 19 umožňuje, abychom mohli částečně fungovat,“ otvírá debatu nad současnou recyklací ředitelka recyklační společnosti AZS RECYKLACE ODPADU, Petra Kaldová.
Příčin tohoto stavu je podle Petry Kaldové několik. Jednou z nich je neobyčejně tuhá zima, takže se přestalo stavět a demolovat. Dalším důvodem je pandemie a její vývoj. „Zákazník je zdrženlivější, šetří peníze a neinvestuje, protože neví, co bude. Pokud se rozhodne pro investici, tak šetří peníze. Recyklát není levnou záležitostí, pokud ho postavíme proti panenským surovinám a investice do životního prostředí se škrtají velmi lehce,“ vysvětluje Petra Kaldová.
Recyklace je nejdražší koncovka. Stavba se musí řízeně rozebrat, odpad roztřídit a přivézt na recyklační centrum (RC). Je to o velkém množství lidské práce, která je stále drahá. Oproti tomu je skládka stále funkční zařízení, které potřebuje SDO na technické zabezpečení skládky. Dokáže uložit všechno, takže demolice může být živelná a ušetří se tak velké množství lidské práce, tedy i peněz.
Stálicí v boji o přežití recyklace SDO jsou lomy nabízejí nejkvalitnější kámen za ceny, které recyklátoři mívají u recyklovaného kameniva v ceníku viz. Obr. č. 1. (ceník).
Dalším důvodem je fakt, že kontrolní orgány zatím zřejmě ještě studují novou legislativu. „Chápu, že nejde vydat novelu a za týden chodit a sekat pokuty za nedodržování, nota bene, když ta legislativa není v několika rovinách dotažená/dokončená,“ říká Petra Kaldová a i dále se zamýšlí nad novou legislativou: „Popravdě, s příchodem platnosti nové legislativy nevnímám zatím žádnou změnu. Zatím se školíme a je fakt, že někteří úředníci při školeních jen předčítají paragrafy ze zákona – je to bez příkladů, vysvětlení a v rovině všeobecnosti.“
Obrovskou překážkou pro SDO jsou limity škodlivin obsažené v SDO. V praxi je splnění takto přísných limitů nedosažitelné. „Prostřednictvím Asociace pro rozvoj recyklace stavebních materiálů (ARSM) jsme apelovali na úpravu vyhlášky o limitech. Pokud by se schválila vyhláška v navrhovaném požadavku, skončila by recyklace SDO jako nerealizovatelná,“ upozorňuje Petra Kaldová.
I přes to všechno se dá říci, že zájem o recyklaci SDO stoupá
K dokonalému využívání stavebních odpadů máme daleko. Je důležité, aby i obyčejní lidé dostávali jasné a pravdivé zprávy o stavu přírodních zdrojů a nezávadnosti recyklovaných výrobků, aby projektanti změnili přístup k recyklovaným materiálům a aby stát transparentně podpořil recyklační průmysl proti využívání přírodních surovinových zdrojů.
„Je nesmírně důležité, aby společnost došla k závěru, že peníze nejsou všechno – s přístupem, který dnes funguje na trhu se stavebním materiálem, kdy přírodní kamenivo se dá pořídit za srovnatelnou cenu jakou má recyklované kamenivo, zbudou budoucím stavebníkům oči pro pláč, protože přírodní zdroje nebudou,“ uzavírá Petra Kaldová.
Článek vznikl za podpory klastru Wasten
Klastr WASTen byl založen dne 23. 12. 2015 jako zapsaný spolek. Členy sdružení jsou inovativní české podniky, dodavatelé špičkových technologií na zpracování komunálního a průmyslového odpadu, a přední vědeckovýzkumná pracoviště.
Komentáře