2/2025

Jak snížit spotřebu elektrické energie

| autor: Martina Jandusova0

black-21166_640.jpg
zdroj: pixabay

Možná se už spoustou těchto rad řídíte, nebo o některých uvažujete, a o jiných jste doposud neslyšeli. Podívejte se s námi na několik tipů, jak snížit spotřebu elektřiny a tím i náklady na ní.

V mnoha domácnostech elektřina tvoří rozhodující část spotřeby energie. Náklady na elektrickou energii pak mohou představovat nezanedbatelnou položku v rodinném rozpočtu. Přitom lze nemalou část spotřeby jednoduše ovlivnit. V dnešním článku si uvedeme jak.

Hlavně vypínat

První naše rada je velmi jednoduchá: neplýtvejte. Možná to zní jako otřepaná rada, ale je velmi účinná a pokud se jí budete řídit, skutečně vám pomůže. Pokuste se zbytečně nesvítit, nenechávat přístroje zbůhdarma zapnuté, nepouštějte televizi, když odcházíte z místnosti apod. Nejúčinnější je se občas obejít bez elektřiny. Stojí za to zvážit, zda není možné některé činnosti doma vykonávat bez elektřiny.

Spotřebiče vypínejte úplně, jinak může docházet k velkému úniku energie. Za rok se spotřeba mnoha přístrojů, ačkoliv jsou v podstatě vypnuté, může nasčítat. I při režimu "stand-by", pohotovostním režimu elektrospotřebičů, se trvale spotřebovává malé množství energie. Tento režim bývá často indikován svícením diody. Pro úplné vypnutí spotřebiče je nutné jej odpojit od přívodu elektrické energie.

Starší nabíječky a síťové adaptéry ponechané v zásuvce jsou kapitolou sama o sobě. Mohou mít možná malou, ale zato stálou spotřebu, i když k nim není žádný přístroj připojen. Jiné je to v případě moderních nabíječek mobilních telefonů, které elektřinu nespotřebovávají, když k nim není telefon připojen.

Budiž světlo

Pro osvětlení je dobré využívat namísto klasických žárovek kvalitní LED zdroje, které mají menší spotřebu a delší životnost. Zároveň jsou odolnější vůči častému spínání. LED žárovky spotřebují přibližně sedmkrát méně elektrické energie než běžné žárovky. Kvalitní osvětlení vybírejte ve specializovaných obchodech.

Během úklidu pravidelně utírejte prach ze svítidel i ze žárovek. V místnostech, které užíváte pouze nárazově, např. sklep, komora, nebo záchod, raději použijte klasické žárovky, které mají okamžitý náběh do plného výkonu.

Třídy a štítky

Nic netrvá věčně a každý spotřebič jednou doslouží. Nečekejte na to, až k tomu dojde, a vy budete muset rychle koupit novou lednici. Nákup velkých spotřebičů si naplánujte dopředu. Zvolte takovou velikost, kapacitu, kterou skutečně budete běžně využívat. Například u chladniček znamená volba nadměrného objemu citelný nárůst každodenní spotřeby.

Vybrat si spotřebič dopředu má další výhodu v tom, že máte dost času na to zvolit si spotřebič s nižší provozní spotřebou - podle energetického štítku. Energetický štítek popisuje provozní spotřebu energie, účinnost a také hlučnost. Především vám napoví, jaká je roční spotřeba energie při běžném užívání spotřebiče, u praček zjistíte i spotřebu elektřiny na jeden prací cyklus.

V březnu 2021 vešel v platnost nové energetické štítky. Upustilo se od tříd A+, A++ a A+++ a začala platit stupnice v rozsahu A - G. Nejúspornější výrobek je označen třídou „A” a nejméně šetrný třídou „G”. I když jsou spotřebiče s nižší provozní spotřebou o něco dražší, vyplatí se vám to. Roli sehrává i správná obsluha a čištění spotřebičů (např. konvice od vodního kamene u konvic). Jejich provoz umožňuje jejich provoz s optimální (nejnižší) spotřebou.

Tipy k jednotlivým spotřebičům

Lednička

  • Neotevírejte zbytečně dvířka lednice a mrazáku.
  • Umístěte ji na suchém a spíše chladnějším místě. Nestavte je příliš blízko ke stěně, do rohu, ani vedle spotřebiče vyzařujícího teplo.
  • Pro běžný provoz stačí teplota uvnitř ledničky +5 °C, při snížení na +3 °C stoupne její spotřeba až o 15 %.
  • Těsnění kolem dveří chladničky a mrazničky musí přiléhat po celém obvodě, občas je omyjte teplou mýdlovou vodou.
  • Neukládejte do mrazicího prostoru nezakryté tekuté potraviny (polévku, nápoje, vodu k výrobě ledu). Jinak se odpařují a vytvářejí námrazu.
  • Údržba je nutná, chladničku pravidelně odmrazujte. Námraza ve vrstvě více než 3 mm, zvýší náklady na elektřinu až o 75 %.
  • Ochlazování omezuje i prach, proto alespoň jedenkrát za rok očistěte chladič ledničky od prachu.
  • Pultové mrazničky spotřebují díky svému tvaru cca o 15 % méně elektřiny než skříňové.

Pračka

  • Dnešní typy praček spotřebují o 60 % méně elektřiny a téměř o polovinu méně vody, než pračky z 80. let.
  • Prát je třeba vždy s naplněným bubnem, aby bylo praní co nejefektivnější z hlediska spotřeby energie a vody, stejně tak i účinku praní.
  • Pořiďte si raději samostatnou pračku a sušičku než pračku kombinovanou se sušičkou. Spotřeba energie je u kombinovaného přístroje vyšší.
  • Pračku postavte na rovnou a pevnou podlahu, aby odstřeďování mohlo probíhat optimálně. Na nerovném povrchu se doba odstřeďování značně prodlužuje, čímž vzrůstá spotřeba elektřiny a klesá životnost pračky.
  • Alespoň dvakrát ročně čistěte filtr odtokové vody.

​Myčka nádobí

  • Nové typy myček spotřebují až o 40 % méně elektřiny než myčky z 80. let. Jsou úspornější i než mytí nádobí v ruce.
  • Nádobí do myčky dobře naskládejte, dojde pak k lepšímu umytí. Vždy volte program odpovídající znečištění nádobí, tak, aby myčka nepoužívala zbytečně moc vody.
  • Myčku nestavte do těsné blízkosti lednice nebo mrazáku.
  • Nikdy nemyjte nádobí pod tekoucí vodou, plýtváte tím vodou i elektřinou na ohřev vody. V případě velkého množství nádobí se spotřeba vody může vyšplhat až na neuvěřitelných 40 litrů.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Seven energy
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
SmVaK
Vodárenství.cz
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
SEWACO
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP
Compag
ORGREZ
Ekosev
JMK Recycling
REMA
Huawei
Nevajgluj
Ekolamp
ZEVO Písek
SKS logo
Meva