1/2024

Jak se rodí pyrolýza aneb Povolovací procesy v Česku II.

| autor: Pavel Mohrmann0

instalace technologie TDU2000 ve Dvorcích
zdroj: Instalace technologie ve Dvorcích, Enress

Další díl o zrodu pyrolýzní technologie a potížích nejen při vývoji, ale především při povolovacím procesu a instalaci, posune oproti prvnímu dílu realizátora dál. Ne o moc, jen o krůček, ale trpělivost růže přináší.

Úředníci při posuzování projektů čerpají ze zkušeností z neúspěšných projektů. Žádosti o povolení byly vágní, nedostatečné, mnohdy záměrně a úředník si pamatuje. A to je velká nevýhoda pro seriózní projekty. Když si úředník vzpomene na „zcela zaručeně převratnou“, mnohdy zázračnou technologii, která zbaví planetu odpadů a přemění je na surovinu, do práce se nehrne. Když si vzpomene na tu práci, kterou měl s úplně zbytečným a života neschopným projektem, není divu, že se mu celé martýrium znova podstupovat nechce.

Tato situace je ale nepochopitelná pro seriózního realizátora, který svou technologii vyvíjel mnoho let, utopil v ní celé své know-how, svůj čas a spoustu svých i cizích peněz. Přijde za úředníkem stoprocentně přesvědčen o svém záměru a ten se ho zeptá dotazem, který je z jeho pohledu zcela nepochopitelný: „Bude to vůbec fungovat?“

V minulém díle jsme představili zrod firmy Enress, která ve svém snažení dospěla do bodu, kdy svou technologii chce uvést do komerčního prostředí. A i ta se ocitla ve výše popsané situaci. Oznámení záměru má přes 200 stran a to se úředníkovi číst nechce. Tuto neochotu úředníků na krajské úrovni chtěla společnost Enress řešit tím, že šla výš.


Přečtěte si také:

Jak se rodí pyrolýza aneb Povolovací procesy v Česku I.


Enress se bohužel ani v jednom případě nesetkal s tím, že by některý z úředníků zavolal a nechal si problematiku vysvětlit. Samozřejmě, že to není jeho povinností. Nicméně pokud má úředník o něčem rozhodnout, měl by být objektivně seznámen s celou problematikou záměru. Mnohdy bohužel čerpá velmi zjednodušené a často nepravdivé informace z veřejného prostoru na internetu. A že tam narazíte na opravdu neúspěšné projekty je holý fakt. Technologie pyrolýzy zcela jistě nese stigma neúspěšných pokusů z minulosti. Enress je ale přesvědčen o tom, že každého musí oslnit fakt, že dokáže plasty přeměnit depolymerací v dále využitelnou kapalinu.

Zpět k technologii

Tento obsah je uzamčen

Pro zobrazení se přihlaste do účtu s aktivním předplatným.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP
Compag